Jednou vetou

Rusko: USA by nemali byť „globálnym policajtom“

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Rusko vo štvrtok varovalo USA a ich spojencov pred prisvojovaním si úlohy "globálneho policajta" v reakcii na tvrdenie o použití chemických zbraní v Sýrii, ktoré je podľa Moskvy falošné.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že západní lídri nemajú žiadnu právomoc byť „vyšetrovateľmi, prokurátormi a katmi“. Podľa agentúry TASS Zacharovová zdôraznila, že vyhrážanie sa Sýrii použitím sily očividne porušuje Chartu Organizácie Spojených národov.

Agentúra AP pripomína, že podľa sýrskych aktivistov a zdravotníkov prišlo minulý týždeň pri údajnom chemickom útoku v meste Dúmá o život viac ako 40 ľudí. Sýrska vláda poprela obvinenia z účasti na takomto útoku.

Zacharovová označila obvinenia za falošné, ale povedala, že by ich mal vyšetriť medzinárodný orgán dohliadajúci na zákaz používania chemických zbraní. Podľa nej Rusko zaručí bezpečnosť inšpektorov.

Zacharovová taktiež vyzvala na deeskaláciu situácie a naliehala na Západ, aby opatrne zvážil následky pred podniknutím akejkoľvek akcie.

Šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg vyzval vo štvrtok sýrskych spojencov Rusko a Irán, aby umožnili medzinárodným pozorovateľom a zdravotníkom prístup do oblasti údajného chemického útoku neďaleko Damasku.

Uviedol, že medzi členmi NATO prebiehajú konzultácie o tom, ako reagovať na údajný chemický útok, a dodal, že „je dôležité, aby tí zodpovední boli bratí na zodpovednosť“.

Ruská armáda informovala, že už má mesto Dúmá pod úplnou kontrolou, dodáva agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia