Jednou vetou

Rusko v odvete vypovedalo západných diplomatov

Britský veľvyslanec v Rusku Laurie Bristow odchádza z budovy ruského ministerstva zahraničných vecí v Moskve 30. marca 2018.

foto: TASR/AP

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo v piatok veľvyslancov z väčšiny krajín, ktoré v reakcii na otravu bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Británii nariadili vypovedanie ruských diplomatov, že rovnaký počet ich diplomatov bol v Rusku označený za neželané osoby.

S odvolaním sa na vyhlásenie ruského rezortu diplomacie o tom informovali agentúry DPA a AP.
O vyhostení diplomatov bolo v piatok informovaných týchto 23 krajín: Albánsko, Austrália, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Kanada, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Moldavsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a Ukrajina.

Rusko ďalej zváži, aké odvetné kroky podnikne voči: Belgicku, Čiernej hore, Gruzínsku a Maďarsku. Vo vyhlásení ruskej diplomacie sa nezmieňuje Severoatlantická aliancia, ktorá vyhostila sedem Rusov.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí informovalo v piatok o odvetnom kroku aj Londýn a nariadilo mu znížiť počet diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva a konzulátov v Rusku na úroveň, ktorú má mať Moskva v Británii.
Ešte vo štvrtok Moskva oznámila, že Rusko vyhostí 60 amerických diplomatov a zatvorí americký konzulát v Petrohrade.

Celkovo 29 štátov sveta pristúpilo k vyhosteniu ruských diplomatov v reakcii na útok na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok, obvinila Moskvu. Tá akúkoľvek spojitosť s prípadom Skripaľ odmieta.

Británia musí znížiť počet diplomatov v Rusku na úroveň, akú má Moskva v Londýne

Ruské ministerstvo zahraničných vecí nariadilo v piatok Londýnu, aby znížil počet svojich diplomatov a pracovníkov veľvyslanectva a konzulátov v Rusku na úroveň, ktorú má aktuálne Moskva v Británii, informovali agentúry AP a DPA.

Ruská diplomacia si v piatok predvolala britského veľvyslanca Laurieho Bristowa v Moskve a odovzdala mu protestnú nótu proti „provokatívnym a nepodloženým krokom zo strany Británie, ktoré podnietili vylúčenie ruských diplomatov z rôznych krajín bez akéhokoľvek dôvodu“.

Londýn má podľa vyhlásenia ruskej diplomacie mesiac na to, aby znížil svoj diplomatický personál na rovnaký počet, aký má Rusko v Británii. Ruské nariadenie zredukovať britskú diplomatickú misiu v Moskve je „poľutovaniahodné“, ale bolo očakávané, vyhlásilo v piatok britské ministerstvo zahraničných vecí.

Ruské kroky nič nezmenia na „faktoch“ o útoku na bývalého špióna Sergeja Skripaľa a na jeho dcéru. Nie je iná alternatíva k záveru, že Rusko je obvinené z pokusu o „atentát na dvoch ľudí na britskej pôde“. Britská diplomacia ďalej zopakovala, že Rusko „zjavne porušuje medzinárodné právo a Dohovor o chemických zbraniach“.
O konkrétnych počtoch ani jedna strana bezprostredne nehovorila.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených