Jednou vetou

Rusko varovalo USA pred vysielaním ďalších vojakov na Blízky východ

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rusko vyzvalo v utorok na zdržanlivosť s cieľom vyhnúť sa eskalácii na Blízkom východe po tom, ako USA oznámili vyslanie ďalších vojakov do tejto oblasti v dôsledku narastajúceho napätia medzi Teheránom a Washingtonom.

„Vyzývame všetky strany, aby preukázali zdržanlivosť,“ uviedol Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina. „Neradi by sme videli kroky, ktoré by mohli vyvolať ešte väčšie napätie v tomto už aj tak nestabilnom regióne,“ dodal podľa agentúry AFP.

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v utorok vyhlásil, že americké plány na posilnenie svojej vojenskej prítomnosti na Blízkom východe sú zamerané na vyprovokovanie ozbrojeného konfliktu. Takéto akcie „sa nedajú chápať inak než vedomý pokus vyprovokovať vojnu,“ povedal Riabkov novinárom.

Vývoz ruskej ropy cez prístav Usť-Luga výrazne klesne, Rusko uprednostní Družbu

Spojené štáty v pondelok oznámili, že schválili vyslanie ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan vo vyhlásení uviedol, že vojakov posielajú „z obranných dôvodov na Blízky východ, kde budú riešiť vzdušné, námorné a pozemné hrozby“.

„Spojené štáty sa nepokúšajú o konflikt s Iránom,“ zdôraznil minister vo vyhlásení. Vyslanie vojakov je zamerané „na zaistenie bezpečnosti a pokoja nášho vojenského personálu v celom regióne a na ochranu našich národných záujmov“.

Vyslanie vojakov je reakciou na „nepriateľské správanie“ iránskych síl, napísal tiež Shanahan vo vyhlásení.

Tento krok nasledoval po tom, ako Pentagón zverejnil nové fotografie, ktoré podľa jeho predstaviteľov dokazujú, že za minulotýždňovými útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú členovia elitných iránskych revolučných gárd.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia