Jednou vetou

Rusko vetovalo rezolúciu BR OSN o Jemene, ktorá mala kritizovať Irán

Organizácia spojených národov

Foto: TASR/AP

Rusko vetovalo v pondelok rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá mala vyčítať Iránu pokračujúce dodávky zbraní šiitským povstalcom v Jemene.

Bezprostredne na to 15-členná rada jednohlasne prijala konkurenčný návrh rezolúcie o Jemene, ktorý predložilo Rusko a ktorý predlžuje o ďalší rok sankcie voči tejto arabskej krajine, ako aj mandát výboru expertov zaoberajúceho sa tamojším konfliktom, pričom však nekritizuje Irán, informovala agentúra DPA.

Uvedený výbor expertov OSN zverejnil v januári zistenia, podľa ktorých jemenskí šiitskí povstalci známi ako Húsíovia používajú zbrane pochádzajúce z Iránu. V súvislosti s pondelkovým vetovaním rezolúcie, ktorú navrhla Británia, ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že zo strany expertov išlo o „nepotvrdené závery“.
Platnosť doterajšieho sankčného režimu voči Jemenu mala vypršať v pondelok o polnoci. Súčasťou sankcií je zbrojné embargo voči Húsíom a cestovné zákazy.

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová konanie Ruska ostro skritizovala. Zatiaľ čo v minulosti podľa nej „neustále bránilo Bezpečnostnej rade postupovať proti barbarskému režimu Asadovho režimu v Sýrii“, tentoraz sa postavilo na stranu „teroristami podporovaného režimu v Iráne“.

Britský veľvyslanec Jonathan Allen sa zase vyjadril, že závery výboru expertov nemožno ignorovať preto, že sú „politicky nepohodlné“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia