Rusko vyzvalo NATO na spoluprácu v boji proti pašovaniu drog z Afganistanu

Ilustračné foto

TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyzval v pondelok NATO na spoluprácu pri riešení problému s pašovaním drog z Afganistanu, informovala agentúra DPA.

„Vyzývame zástupcov NATO, aby rozvíjali spoločné prístupy, ktoré vyženú obchod s drogami a na ňom živiaci sa terorizmus z Afganistanu,“ uviedol Lavrov na medzinárodnej protidrogovej konferencii v Moskve, na ktorej sa zúčastnili aj členovia ruského parlamentu.

Rekordná produkcia ópia

Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) uviedol, že v roku 2017 došlo k rekordnému rozšíreniu polí, na ktorých sa pestuje mak na výrobu ópia, a to na 328.000 hektárov. V porovnaní s 201.000 hektármi v roku 2016 ide o 63-percentný nárast.

Produkcia ópia, suroviny z ktorej sa vyrába heroín, vzrástla v tomto roku o 87 percent: dosiahla rekordnú úroveň 9000 ton, kým v roku 2016 to bolo 4800.

Moskva kritizovala vojakov NATO, že sa im nepodarilo zastaviť výrobu drog v Afganistane. Predstavitelia NATO však tvrdia, že úlohou ich vojakov v tejto krajine je bojovať proti islamistickému hnutiu Taliban.

Pašovanie drog cez bývalé ZSSR do USA

Pašeráci drog operujú z Afganistanu cez Rusko a bývalé sovietske republiky a pašujú drogy do USA, kľúčovej destinácie pre afganský heroín.

Americký prezident Donald Trump v októbri vyhlásil stav ohrozenia verejného zdravia v súvislosti s nadmerným užívaním a prebujnenou závislosťou na opioidoch.

Veliteľa pohraničnej stráže v Tadžikistane zabili v sobotu, keď sa so svojím tímom pokúsil zastaviť pašerácky drogový gang z Afganistanu.

Po prestrelke sa strážam podarilo zadržať štyri pušky a 33 kilogramov drog. Tadžikistan a Afganistan majú 1400-kilometrovú spoločnú hranicu, ktorú je mimoriadne ťažké monitorovať.

Môže vás zaujímať

Von der Leyenová a Timmermans predstavili Európsky ekologický dohovor