Jednou vetou

Rusko zajalo tri ukrajinské vojenské lode pri pobreží Krymu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Rusko zajalo tri lode ukrajinských námorných síl pri pobreží Moskvou anektovaného Krymu. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinské námorníctvo.

„Ruské špeciálne sily zajali niekoľko lodí,“ uviedli predstavitelia ukrajinského námorníctva vo vyhlásení. Dvaja ukrajinskí námorníci utrpeli zranenia.

Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti uviedla, že prezident Petro Porošenko zvolal zasadnutie svojho vojnového kabinetu, aby prerokovali súčasnú situáciu.

Šéf britskej armády: Rusko je väčšou hrozbou pre Britániu ako Islamský štát

Ukrajina už predtým v nedeľu obvinila Rusko zo streľby na niektoré z lodí jej námorníctva v Čiernom mori. Ukrajinské námorníctvo o tom informovalo na svojej stránke na Facebooku po dni stupňujúceho sa napätia, počas ktorého Rusko zabránilo trom ukrajinským vojenským lodiam vo vstupe do Azovského mora cez Kerčský prieliv po tom, ako pod Ruskom kontrolovaný most umiestnilo obrovskú nákladnú loď.

Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania, uvádza agentúra Reuters.

Rusi chcú overiť, či Američania skutočne pristáli na Mesiaci

Na základe bilaterálnej dohody majú Rusko i Ukrajina právo využívať Azovské more, ktoré s Čiernym morom spája úzky Kerčský prieliv. Napätie v tejto oblasti eskalovalo po ruskej anexii ukrajinského polostrova Krym v roku 2014.

Ukrajinské vojenské námorníctvo zverejnilo v nedeľu vyhlásenie, podľa ktorého poslalo malú flotilu v zložení troch plavidiel z Odesy do Mariupolu. Táto trasa si vyžaduje plavbu cez Kerčský prieliv.

Bývalého ruského policajta odsúdili za vraždy 19 žien

Ruské pohraničné hliadky sa podľa neho pokúsili flotile v ceste zabrániť a zámerne vrazili do remorkéra, na ktorom spôsobili škody.

Ruská strana zasa prostredníctvom oficiálnych miest oznámila, že ukrajinské vojenské lode protizákonne vstúpili do jeho výsostných vôd.

Moskva môže prístup cez zmienený prieliv medzi Čiernym morom a Azovským morom kontrolovať po tom, ako postavila most prepájajúci Krym s južným Ruskom.

Krym: Agenti FSB uskutočnili prehliadku bytu tatárskeho aktivistu

Z Azovského mora, lemujúceho Krym od severovýchodu, sa v posledných mesiacoch stáva ďalšia oblasť popri Kryme a Donbase, kde sa prejavuje konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Rusko kontroluje Kerčský prieliv a Ukrajina vyčíta Rusku obťažujúce kontroly, ktoré musia podstupovať lode smerujúce do ukrajinských prístavov, ako sú Mariupol či Berďansk.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia