Jednou vetou

Rusko zohráva kľúčovú úlohu na medzinárodnej scéne, domnieva sa Gorbačov

Michail Gorbačov

foto: TASR/AP

Bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov sa domnieva, že Rusko zohráva kľúčovú úlohu na medzinárodnej scéne a západ by mal upustiť od snáh izolovať jeho krajinu. Gorbačov to uvádza vo svojej najnovšej knihe s názvom V meniacom sa svete", ktorú predstavili vo štvrtok novinárom.

„Rusko bude mať jednu z najvýznamnejších úloh v meniacom sa svete a som si istý, že jeho rola bude pozitívna. Rusko nemôže byť trestané ani izolované, takže je načase, aby Západ upustil od takéhoto úsilia,“ napísal niekdajší vodca Sovietskeho zväzu (ZSSR), ktorého vo štvrtok citovala ruská agentúra TASS.

Rusi podozriví z otravy Skripaľa prehovorili

Gorbačov taktiež poznamenal, že „obhajuje bezpodmienečné právo Ruska na nezávislú a aktívnu zahraničnú politiku“. Zároveň sa stavia proti nepodloženej kritike a obvineniam z mocenských ambícií a agresívnych plánov. Takisto ľutuje pretrvávajúci zvyk Západu „obviňovať všetko z Ruska namiesto nestranného posudzovania vznikajúcich problémov“.

„Niektorí v západných médiách sú posadnutí protiruskými stereotypmi. Kritika našich skutočných problémov sa začína robiť bez rozmyslu,“ povedal Gorbačov s tým, že „využije každú príležitosť, aby tento trend zvrátil“.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre