Ruský exminister pre hospodársky rozvoj Uľukajev sa odvolal proti svojmu odsúdeniu

Bývalý ruský minister pre hospodársky rozvoj Alexej Uľukajev, ktorý je obžalovaný z korupcie, čaká na začiatok súdu v Moskve v piatok 15. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Právny zástupca bývalého ministra pre hospodársky rozvoj Alexeja Uľukajeva sa odvolal proti verdiktu súdu, ktorý ho uznal za vinného z prijatia úplatku od spojenca prezidenta Vladimira Putina. Informovali o tom v utorok ruské médiá, ktoré citovali moskovský súd.

Uľukajeva odsúdili minulý týždeň na osem rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia. Uznali ho za vinného z prijatia úplatku vo výške dva milióny dolárov (1,7 mil. eur), uviedla agentúra DPA.

Uľukajev je najvyššie postaveným ruským predstaviteľom, ktorého zatkli od roku 1993. Zadržali ho vlani v sídle najväčšieho ruského producenta ropy Rosnefť v rámci zákroku Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Ruský súd poslal exministra Uľukajeva na osem rokov za mreže

Po zadržaní označil svoje obvinenie za provokáciu a akúkoľvek vinu popieral. Na súde vyhlásil, že šéf Rosnefťu Igor Sečin, dlhoročný spojenec prezidenta Putina, ho zavolal do kancelárie v ropnej spoločnosti a dal mu kufrík s peniazmi. Sečin tvrdí, že exminister od neho úplatok naopak vymáhal. Podľa Uľukajeva išlo o provokáciu, ktorú zosnovala FSB.

Uľukajev podľa prokuratúry žiadal dva milióny dolárov za kladné hodnotenie zo strany ministerstva pre hospodársky rozvoj. To podľa obžaloby umožnilo ropnej spoločnosti Rosnefť „dokončiť dohodu o kúpe 50 percent vládneho podielu“ v ropnej firme Bašnefť.

Táto kauza vyvolala v Rusku šok, ale aj veľa dohadov. Mnohí sa domnievajú, že v skutočnosti nemusí ísť o boj s korupciou, ale o mocenský súboj na najvyšších miestach.

Môže vás zaujímať

Hlavný podozrivý z vraždy maltskej novinárky vedel o vývoji vyšetrovania