Jednou vetou

Ruský miliardár sa postavil pred súd v prípade veľkého dlhu banke

Ruský miliardár Roman Abramovič prichádza na okresný súd vo švajčiarskom Fribourgu 2. mája 2018.

foto: TASR/AP

Ruský miliardár a majiteľ anglického futbalového klubu FC Chelsea Roman Abramovič sa v stredu postavil pred švajčiarsky súd v rámci 19 rokov trvajúceho právneho prípadu, zameraného na vynútenie 46 miliónov švajčiarskych frankov (38,43 milióna eur), ktoré údajne on a ďalšie osoby dlhujú Európskej banke pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Abramovič bol na súde vo švajčiarskom meste Fribourg z dôvodu žaloby, ktorú podala v Londýne sídliaca Európska banka pre obnovu a rozvoj proti Abramovičovi, americko-ruskému ropnému magnátovi Eugenovi Shvidlerovi a ruskej energetickej spoločnosti Gazprom Nefť. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu banky.

Banka chce prostredníctvom žaloby získať späť údajné dlhované peniaze, ktoré nesplatila dnes už nefungujúca Abramovičova spoločnosť obchodujúca s ropou Runicom – tá totiž až do zbankrotovania v roku 2003 sídlila vo Švajčiarsku.

Pôvodná suma, ktorú sa banka snažila získať, bola 17,5 milióna dolárov (14,62 milióna eur), ale tento nárok narástol na 46 miliónov dolárov vrátane podielov a nákladov. EBOR vyhlásila, že firma Runicom rozptýlila svoj majetok, kým zbankrotovala.

Oligarcha sa pri príchode na súd vo Fribourgu, neďaleko švajčiarskeho hlavného mesta Bern, s novinármi nerozprával, dodala agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia