Jednou vetou

Ruský minister zahraničných vecí Lavrov tvrdí, že USA nemajú v úmysle odísť zo Sýrie

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Foto: TASR/AP

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že Spojené štáty nemajú v úmysle odísť zo Sýrie napriek tvrdeniam Washingtonu, že takéto plány má. Informovala o tom v stredu ruská tlačová agentúra RIA Novosti a následne agentúra Reuters.

Lavrov počas návštevy Číny novinárom v Pekingu povedal, že dúfa, že kontakty s jeho francúzskymi partnermi vyjasnia, ako spolupracovať na vyriešení sýrskej záležitosti.

Lavrov sa vyjadril aj k vyhláseniu ministrov zahraničných vecí siedmich najvyspelejších priemyselných krajín sveta G7, ktorí v pondelok na zasadnutí v kanadskom Toronte odsúdili Rusko. To podľa nich podkopáva medzinárodné právo. Ministri sa v Toronte dohodli na vytvorení pracovnej skupiny, ktorá by mala preskúmať „škodlivé správanie“ Ruska, napríklad v súvislosti s krokmi Moskvy na Ukrajine a v Sýrii. Ministri vyjadrili aj hlboké znepokojenie nad „odsúdeniahodným“ útokom nervovým plynom v Británii a nad pokusmi Ruska o destabilizáciu demokratických krajín prostredníctvom zasahovania do volieb.

Šéf ruskej diplomacie na to v Pekingu zareagoval slovami, že očividne majú „rusofóbne myslenie“, dodala RIA Novosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia