Jednou vetou

Ruský motorkársky klub Noční vlci začal cestu po Balkáne

Ruský motorkársky klub Noční vlci

foto: TASR/AP

Ruský motorkársky klub Noční vlci, známy svojou lojálnosťou voči prezidentovi Vladimirovi Putinovi, začal okružnú cestu po Balkáne, v rámci ktorej jeho členovia navštívia najskôr Srbsko a potom Bosnu a Hercegovinu. Informovala o tom v stredu rozhlasová stanica Slobodná Európa.

Noční vlci odštartovali cestu po „ruskom Balkáne“ utorkovou návštevou srbského mesta Šid neďaleko chorvátskych hraníc, kde sa stretli s miestnymi motorkármi a navštívili pamätník vojakov padlých v druhej svetovej vojne, ako aj tamojší pravoslávny chrám. Pre chladné počasie sa presúvajú i dodávkami.

Klub má na stredajšom programe návštevu mesta Banja Luka, administratívneho centra Republiky srbskej, prevažne etnicky srbskej entity štátu Bosna a Hercegovina. Do moslimsko-chorvátskej Federácie Bosny a Hercegoviny však tamojšie úrady motorkárom vstup nepovolili, informovali minulý týždeň miestne médiá.

Úrady tvrdia, že cesta Nočných vlkov sa zameriava na zastrašenie nesrbského obyvateľstva v tejto rozdelenej krajine, kde počas občianskej vojny v rokoch 1992-95 zahynulo vyše 100.000 ľudí. Klub, ktorého aktivity sa považujú za politicky provokatívne, však tvrdí, že chce spoznávať dejiny a dedičstvo Rusov na Balkáne.

Šéfovia Nočných vlkov majú zákaz vstupu do Bosny a Hercegoviny

Na balkánskej ceste sa tentoraz nezúčastňuje líder Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov, a to v dôsledku sankcií, ktoré boli na vedenie tohto klubu uvalené Západom. Cesta sa koná v čase, keď sa Moskva podľa západných činiteľov usiluje o posilnenie svojho vplyvu v tomto regióne. Motorkári cestu ukončia 28. marca.

Klub má podľa spravodajského portálu BalkanInsight.com na pláne navštíviť v Srbsku ešte mestá Belehrad, Nový Sad, Valjevo, Kruševac, Niš, Jagodina, Kragujevac a Bela Crkva. Na území Republiky srbskej chcú navštíviť mestá Bijeljina, Doboj a Brčko, ktoré je administratívnym centrom rovnomenného neutrálneho okresu.

Noční vlci (Nočnyje volki) sú najstarším motorkárskym klubom v Rusku, ktorý vznikol ešte v bývalom Sovietskom zväze v roku 1989. Podľa rozličných zdrojov má celosvetovo 5000 až 9000 členov.

Môže vás zaujímať

Juan Carlos I. sa údajne zdržiava v Dominikánskej republike