Jednou vetou

Ruský novinár obvinený z predaja drog bol prepustený do domáceho väzenia

Ilustračné foto

TASR

Moskovský súd v sobotu prepustil investigatívneho novinára Ivana Golunova do domáceho väzenia po tom, ako bol obvinený z pokusu o obchodovanie s nelegálnymi drogami, informovala agentúra DPA. Predpokladá sa, že ide o pokus zabrániť mu v jeho novinárskej činnosti, v ktorej kritizuje Kremeľ.

Golunov, ktorý pracuje pre nezávislý spravodajský web Meduza so sídlom v Lotyšsku, bol v sobotu popoludní vyšetrený v nemocnici po tom, ako obvinil políciu, že ho počas zatýkania zbila. Lekári zhodnotili Golunovov zdravotný stav ako uspokojivý a rozhodli, že pobyt v nemocnici nie je potrebný.

Ruského novinára Golunova (36), ktorý sa venoval prípadom korupcie oficiálnych predstaviteľov mesta Moskva, zatkli vo štvrtok, keď išiel na stretnutie so svojím zdrojom.

Po znovuotvorení hraníc prúdia do Kolumbie tisíce ľudí

V jeho ruksaku neskôr našli vrecúško s drogami – novinár však odmieta, že by patrilo jemu. Ďalšie vrecúško s drogami a váhy našla polícia v jeho byte, uviedol server Meduza.io. Zatknutie spája Golunov so svojou novinárskou činnosťou a všetky obvinenia odmieta. Pre obvinenia v súvislosti s drogami mu hrozí 10-20 rokov väzenia.

V Rusku sa stal Golunov známy odhaľovaním korupčných prípadov v hlavnom meste, ktorého starostom je blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina Sergej Sobianin.

Golunovov právnik Dmitrij Džulaj v piatok pre agentúru Reuters uviedol, že podľa jeho názoru jeho klientovi drogy podstrčila polícia, aby ho tým zdiskreditovala. Dodal, že Golunova v policajnej väzbe zbili. Polícia podľa neho navyše odmietla odobrať vzorky z rúk obvineného novinára, jeho ruksaku a nechtov, aby sa potvrdilo, či vôbec bol v kontakte s drogami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia