Jednou vetou

Ruský súd potvrdil 14-ročné tresty pre Ukrajincov za plánovanú sabotáž na Kryme

Ilustračné foto

TASR

Ruský najvyšší súd potvrdil v utorok 14-ročné tresty odňatia slobody pre dvoch ukrajinských mužov za plánovanie sabotáže na Kryme anektovanom Ruskom, informovala agentúra UNIAN.

Súd uviedol, že tresty pre Olexija Bessarabova a Volodymyra Dudku nadobudnú účinnosť dňom jeho vyhlásenia. Dudka, Bessarabov a tretí Ukrajinec – Dmytro Štyblykov – boli zatknutí na Kryme v novembri 2016 a obvinení z pokusu o sabotáž.

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) ich obvinila z toho, že sú členmi ukrajinskej „sabotérskej skupiny z hlavného spravodajského riaditeľstva ukrajinského ministerstva obrany“.

Sturgeonová: Referendum o nezávislosti Škótska sa musí konať na budúci rok

Ukrajinské ministerstvo obrany obvinenia odmietlo a označilo ich za „ďalší výmysel ruských tajných služieb zameraný na ospravedlnenie vlastných represívnych opatrení proti miestnym obyvateľom a na diskreditáciu Ukrajiny na medzinárodnej scéne“.

Štyblykov bol súdený v samostatnom konaní. V novembri 2017 ho mestský súd v Sevastopole uznal za vinného z pokusu o sabotáž a nezákonného držania zbraní. Vymeral mu päť rokov väzenia.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího