Jednou vetou

Ruslan Boširov alebo Anatolij Čepiga? Riešenie prípadu Sergeja Skripaľa pokračuje

Ilustračné foto

pixabay.com

Investigatívna skupina Bellingcat údajne odhalila pravú totožnosť jedného z dvoch agentov ruskej vojenskej rozviedky GRU, ktorých britské úrady obviňujú z pokusu o otrávenie bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije. Informovala o tom v stredu BBC.

K útoku na Skripaľovcov došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury a bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU Alexandra Petrova a Ruslana Boširova.

Podľa Bellingcatu je jeden z páchateľov útoku na Skripaľa, ktorého britské úrady identifikovali ako Ruslana Boširova, v skutočnosti plukovník Anatolij Čepiga. Británia zistenia investigatívnej skupiny zatiaľ nekomentovala.

Hrôza v Japonsku: Mŕtve dieťa v skrinke

Bellingcatu sa však podarilo získať výňatky zo žiadosti o pas na meno Anatolij Vasiljevič Čepiga aj s fotografiou z roku 2003, na ktorej je tvár muža, nápadne sa podobajúceho na Boširova. Jeho fotografiu z roku 2018 zverejnili nedávno britskí vyšetrovatelia.

Rusko obvinenia z pokusu o zavraždenie Skripaľa a jeho dcéry od začiatku odmieta a tvrdí, že Boširov a Petrov sú civilisti, ktorí Salisbury navštívili ako turisti.

Bellingkat tiež uviedol, že plukovník Čepiga bol vojakom, ktorý slúžil v Čečensku a je nositeľom najvyššieho ruského štátneho vyznamenania Hrdina Ruskej federácie. To zvyčajne udeľuje osobne ruský prezident.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi