Jednou vetou

Ružička: EÚ by mala v otázke ďalšieho rozširovania konať strategicky

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR František Ružička

foto: TASR - Martin Baumann

Európska únia (EÚ) by mala v otázke rozširovania konať strategicky a mať dostatok odvahy prijímať politické rozhodnutia, ktoré neovplyvnia len budúcnosť regiónu západného Balkánu, ale aj globálne postavenie EÚ.

Povedal to v utorok štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR František Ružička počas pracovnej návštevy v hlavnom meste Nemecka, kde rokoval s Uwem Corsepiom – poradcom kancelárky Angely Merkelovej pre zahraničnú politiku. Informoval tlačový odbor MZVaEZ SR.

Šesť premiérov bude v piatok rokovať o najvyšších pozíciách v inštitúciách EÚ

Témami ich rozhovorov boli najmä príprava Strategickej agendy stanovujúcej priority EÚ na ďalších päť rokov, budúci rozpočet EÚ či otvorenie prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom.

„Najlepším nástrojom na stabilizáciu nášho susedstva je udržanie kredibilnej politiky rozširovania. Pokiaľ EÚ nebude reflektovať pozitívny vývoj v regióne jasným odkazom k otvoreniu prístupových rokovaní, sami oslabíme úniu v očiach našich najbližších partnerov,“ povedal Ružička.

Varoval, že „dnes sú viaceré krajiny na východ od Európy pripravené prebrať naše strategické miesto v regióne“.

„V tejto súvislosti je rozhodujúca pozícia Nemecka, ktoré zohrávalo kľúčovú rolu aj pre krajiny strednej Európy v napĺňaní ich európskych ašpirácií pred 15 rokmi,“ dodal.

Bulharská eurokomisárka sa vzdala mandátu v EP, chce zostať v exeekutíve EÚ

Ružička sa v Berlíne stretol aj so svojím rezortným partnerom Michaelom Rothom a spoločne otvorili diskusné fórum V4 + Nemecko organizované neziskovou organizáciou Aspen Istitute. Štátny tajomník Ružička vyzdvihol i potrebu intenzívnej spolupráce krajín strednej Európy s Nemeckom nielen v hospodárstve, ale aj v politickej oblasti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia