Jednou vetou

S demonštrantmi nemá zmysel vyjednávať, odmietol výzvu Babiš

Andrej Babiš, archívne

foto: TASR

Český premiér Andrej Babiš (ANO) vo štvrtok rázne odmietol výzvu predsedu koaličnej ČSSD Jana Hamáčka, aby rokoval so zástupcami spolku Milion chvilek pro demokracii, ktorý organizuje protivládne demonštrácie na námestiach.

Babiš portálu Novinky.cz povedal, že rokovať s demonštrantmi nemá zmysel, lebo nepočúvajú jeho argumenty a uverili lžiam, ktoré sa neustále opakujú.

Babišov právnik požiadal o zastavenie trestného stíhania v kauze Čapí hnízdo

Hamáček vyzval Babiša na stretnutie s demonštrantmi po rokovaní politického grémia ČSSD v Poslaneckej snemovni.

Babiš dodal, že v dolnej komore parlamentu sa v máji konal okrúhly stôl na tému záruky nezávislosti štátneho zastupiteľstva (prokuratúry).

„Bol tam najvyšší štátny zástupca, pani (ministerka spravodlivosti Marie) Benešová, (šéf poslaneckého klubu Pirátov Jakub) Michálek aj pán (Mikuláš) Minář (predseda spolku Milion chvilek pro demokracii). Ľudia, ktorí demonštrujú, chcú opatrenia v justícii. Sedeli sme s Rekonštrukciou štátu, tie rokovania prebiehajú,“ vysvetlil Babiš. Na mysli mal projekt neziskových organizácií, ktoré chcú presadiť protikorupčné opatrenia a zlepšiť fungovanie štátnych inštitúcií.

„A pán Minář, aj keď vie, že sa vyjednáva, tak stále bude opakovať tie lži, ktoré opakuje,“ nahneval sa Babiš. Hamáček svoju výzvu predniesol pred novinármi na štvrtkovom tlačovom brífingu v Poslaneckej snemovni.

Proti Babišovi a Benešovej demonštrovalo v Prahe do 120.000 ľudí

Povedal, že ČSSD vníma vážnosť situácie. „Názor ľudí na demonštráciách vnímame a myslíme si, že s nimi treba komunikovať,“ uviedol. Podľa neho je vhodné, aby sa Babiš zišiel s organizátormi demonštrácií a aby spolu komunikovali. Nikto nechce, aby situácia v spoločnosti eskalovala, upozornil Hamáček.

Predstavitelia iniciatívy Milion chvilek pro demokracii už Babiša na rokovanie vyzvali, ale ten to dosiaľ odmietal.
Minář povedal, že ak premiér takú masu ľudí zľahčuje, tak sa im vysmieva. „Ukazuje, že sa bojí. Mal by sa nám jednoducho postaviť ako chlap a pred celým národom vysvetliť svoje kroky, aby bolo jasné, že demonštrácie sú zbytočné,“ vyhlásil ešte koncom mája Minář, pripomenuli Novinky.cz.

Na poslednej demonštrácii na pražskom Václavskom námestí v utorok 4. júna sa podľa odhadov zúčastnilo 120.000 ľudí, ktorí žiadali demisiu premiéra aj ministerky spravodlivosti Marie Benešovej. Babiš najprv reagoval slovami, že ho to nezaujíma a že ľudia vlastne chodia na koncerty, keď je vonku pekne. Neskôr sa za tieto výroky ospravedlnil.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia