Jednou vetou

S vojenským riešením v Kosove by súhlasilo 10 percent Srbov

Ilustračné foto

TASR/AP

Desať percent Srbov sa v prieskume verejnej mienky agentúry Faktor plus vyslovilo za vojenskú intervenciu v bývalej srbskej provincii Kosovo. Informoval o tom v stredu spravodajský portál B92.

Na otázku, čo by mali srbský prezident Aleksandar Vučič a vláda urobiť vo vzťahu ku Kosovu, 36 percent respondentov uviedlo, že dialóg podporovaný Bruselom by mal pokračovať. Za zrušenie dialógu, kým nebude v Kosove vytvorené Združenie srbských obcí (ZSO), sa vyslovilo 33 percent respondentov.

Dvadsať sedem percent opýtaných sa stotožnilo s konštatovaním, že s tým, že sa Kosovo v čoraz väčšej miere stáva nezávislým od Srbska v politicko-právnom a ekonomickom zmysle, sa už nedá nič urobiť. Ďalších 20 percent si myslí, že Belehrad by mal „jasne definovať svoje majetkovoprávne nároky vo vzťahu k albánskej strane“.

Osem percent z tých, ktorí sa zúčastnili prieskumu, uviedlo, že podporili uznanie Kosova. Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia