Jednou vetou

Saakašvili bol deportovaný do Poľska, potvrdili ukrajinské úrady

Bývalý gruzínsky prezident a gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti Michail Saakašvili

Foto: TASR/AP

Bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho deportovali v pondelok z Ukrajiny do Poľska. Na Ukrajine sa totiž zdržiaval nelegálne, informoval hovorca ukrajinskej Štátnej pohraničnej služby Oleh Sloboďan.

Saakašvili, ktorý prišiel o gruzínske a neskôr aj ukrajinské občianstvo, sa dostal z Poľska na územie Ukrajiny 10. septembra 2017. Cez poľsko-ukrajinské štátne hranice ho pretlačil dav jeho stúpencov.

„Príslušníci Štátnej pohraničnej služby dnes 12. februára so zástupcami migračnej služby a štátnej polície informovali Michaila Saakašviliho o rozhodnutí príslušného orgánu o jeho návrate do krajiny jeho predchádzajúceho pobytu. Počas tohto procesu však neidentifikovaní jednotlivci z okolia Michaila Saakašviliho napadli predstaviteľov bezpečnosti. Pohraničníci boli nútení sa brániť a museli použiť silu,“ uviedol Sloboďan vo vyhlásení.

Agentúra UNIAN pripomenula, že súd v Ľvovskej oblasti 22. septembra 2017 uznal Saakašviliho za vinného z nezákonného prekročenia ukrajinskej štátnej hranice. V januári 2018 súd v Kyjeve odmietol Saakašviliho žalobu na Štátnu migračnú službu za to, že ho odmietla uznať za utečenca. Súd v Kyjeve vo februári 2018 odmietol Saakašviliho odvolanie voči rozhodnutiu Štátnej migračnej služby, ktorá odmietla zaregistrovať jeho doklady, ktoré by ho uznali za utečenca alebo osobu, ktorá si vyžaduje doplnkovú ochranu.

Mal odletieť charterovým letom

„V súlade s vyššie uvedenými súdnymi rozhodnutiami sa táto osoba zdržiavala na Ukrajine nelegálne, a preto, pri dodržiavaní všetkých právnych formalít, bola vrátená do krajiny, z ktorej pricestovala, čím porušila ukrajinskú legislatívu,“ konštatoval UNIAN.

Ukrajinská televízia TSN s odvolaním sa na svoje zdroje predtým informovala, že Saakašvili opustil Ukrajinu na palube lietadla smerujúceho do Poľska. Podľa jej zdrojov išlo o charterový let. Taktiež uviedli, že Saakašvili nebol deportovaný, ale že išlo o readmisiu, teda jeho znovuprijatie do krajiny, z ktorej vlani v septembri nelegálne prenikol na Ukrajinu.

Ako ešte predtým informovala agentúra UNIAN s odvolaním sa na Saakašviliho hovorkyňu Darynu Čyžovú, skupina neidentifikovaných maskovaných ozbrojených mužov vtrhla v pondelok od jednej z reštaurácii v Kyjeve, kde v tom čase Saakašvili obedoval. Na jeho oficiálnej stránke sa objavil aj krátky videoklip z incidentu. Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva UNIAN, bol Saakašvili zadržaný na žiadosť Štátnej migračnej služby Ukrajiny.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení