Jednou vetou

Saakašvili vyzýva zosadiť vládu Ivanišviliho strany

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili sa zdraví so svojimi stúpencami po prílete na kyjevskom letisku Boryspiľ 29. mája 2019.

foto: TASR/AP

Počas protestného zhromaždenia, ktoré sa vo štvrtok konalo pred budovou gruzínskeho parlamentu v metropole Tbilisi, bolo zranených najmenej 31 gruzínskych a zahraničných novinárov alebo pracovníkov médií. Informovala o tom v piatok agentúra TASS s odvolaním sa na gruzínsku novinársku organizáciu.

Súd v Kyjeve priznal Saakašvilimu právo kandidovať vo voľbách na Ukrajine

Zranenia utrpeli novinári agentúry Reuters, gruzínskej televíznej spoločnosti Rustavi-2, televízie Pirveli, gruzínskej verejnoprávnej televízie, spravodajských portálov on.ge, Interpressnews, civil.ge, Kavkazskij uzel, ako aj stanice Rádio Sloboda (RL/RFE). Väčšina novinárov a kameramanov či fotografov je zranená po zásahu gumeným projektilom.

Novinárska organizácia Charta novinárskej etiky v Gruzínsku teraz podľa TASS žiada nájsť policajtov, ktorí strieľali do novinárov a vyvodiť voči nim trestnú zodpovednosť.  Organizácia uviedla, že novinári nachádzajúci sa v dave boli identifikovateľní.

Vo štvrtok sa pred budovou parlamentu v centre Tbilisi zhromaždilo niekoľko tisíc demonštrantov, požadujúcich rezignáciu ministra vnútra Giorgiho Gachariu a predsedu parlamentu Irakliho Kobachidzeho, ktorý medzičasom už odstúpil.

Bezprostredným podnetom pre protesty Gruzíncov bola účasť zástupcu ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ako aj ďalších delegátov z Ruska na 26. valnom zasadnutí Medzinárodného zhromaždenia pravoslávia (IAO), ktoré sa konalo v budove gruzínskeho parlamentu a ktorému Gavrilov predsedal, navyše hovoril po rusky.

Trump oznámil, že na poslednú chvíľu odvolal nálety na Irán

Protesty pred parlamentom zasahujúca polícia potlačila, pričom na rozohnanie davu použila slzotvorný plyn, vodné delá a streľbu gumenými projektilmi.

Podľa gruzínskych médií bolo zadržaných niekoľko desiatok ľudí. Zranenia utrpelo najmenej 240 ľudí. Gruzínska opozícia v piatok ráno vyzvala občanov, aby vyšli do ulíc Tbilisi znova v piatok večer.

Na účasť na týchto protestoch ich vyzval aj bývalý gruzínsky prezident, teraz občan Ukrajiny Michail Saakašvili. Ten podľa agentúry Interfax apeloval, aby občania prišli „skoncovať s vládou lídra strany Gruzínsky sen Bidzinu Ivanišviliho“.

Saakašvili na sociálnej sieti Facebook napísal, že „je neprijateľné, aby Ivanišvili ako stredoveký feudál vládol krajine a tvrdil, že je súčasťou Európy“.

Ivanišvili podľa Saakašviliho zničil gruzínsku ekonomiku a prinútil tisíce ľudí, aby sa zo svojej vlasti vysťahovali. Vo svojom vyhlásení exprezident zdôraznil, že „k zosadeniu Ivanišviliho je teraz veľmi blízko“.

FOTO: Čaputovú na prvej zahraničnej návšteve privítal Zeman

Gavrilov na adresu nepokojov Tbilisi pre agentúru okrem iného uviedol, že „radikáli, ktorí útočili počas zasadnutia IAO na ruskú delegáciu, sú napojení na gruzínskeho exprezidenta Michaila Saakašviliho“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia