Jednou vetou

Salome Zurabišviliová sa oficiálne stala prezidentkou Gruzínska

Na snímke nová gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová

foto: TASR/AP

Salome Zurabišviliová sa v nedeľu oficiálne ujala funkcie prezidentky Gruzínska. Opozícia však naďalej spochybňuje jej zvolenie a žiada predčasné parlamentné voľby, informovala agentúra AFP.

Slávnostný akt sa konal v stredovekom meste Telavi vo východogruzínskom vinárskom regióne Kachetia.

Vo svojom inauguračnom prejave Zurabišviliová uviedla, že jej cieľom je dosiahnuť, aby sa demokratický rozvoj v Gruzínsku a jeho cesta smerom k Európe stali nezvratnými.

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Dodala, že sa o to chce pokúsiť za podpory „nášho strategického partnera, Spojených štátov amerických, a našich európskych priateľov“.

Opozičné strany minulý mesiac odmietli uznať Zurabišviliovej zvolenie a v nedeľu chcela opozícia uskutočniť protestné zhromaždenie pred bývalou kráľovskou rezidenciou, kde mala nová prezidentka skladať ústavou predpísaný sľub.

Polícia však tento zámer zmarila, keď v nedeľu ráno zablokovala kolónu áut prívržencov opozície na ceste vedúcej z hlavného mesta Tbilisi k Telavi. Proopozičná televízia Rustavi-2 informovala, že došlo aj k stretom s políciou, keď sa prívrženci opozície pokúšali pokračovať v ceste k Telavi.

„Gruzínsky sen nám zobral našu ústavu, naše štátne inštitúcie a našu slobodu prejavu,“ povedal novinárom porazený prezidentských kandidát Grigol Vašadze po neúspešnom pokuse o protest v Telavi.

Štrasburčania si pripomenuli obete streľby na vianočných trhoch

Tohtoročné voľby hlavy štátu boli poslednou priamou voľbou prezidenta v tejto kaukazskej republike. Vlani totiž došlo k zmene ústavy a budúcich gruzínskych prezidentov už bude vyberať 300-členný zbor pozostávajúci z poslancov parlamentu a regionálnych politických predstaviteľov. Gruzínsko si od roku 1991 volilo prezidenta už po siedmy raz.

Zurabišviliová kandidovala ako nezávislá s podporou vládnej strany Gruzínsky sen – demokratické Gruzínsko. Vašadzeho nominovala bývalá vládnuca strana Zjednotené národné hnutie (ENM).

Strana Gruzínsky sen dominuje v gruzínskej politike posledných päť rokov a snaží sa rozvíjať vzťahy s Ruskom aj Európskou úniou. Opozičná koalícia na čele s hnutím ENM presadzuje integráciu s Európskou úniou a NATO.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia