Jednou vetou

Salvini nemieni prijať z Nemecka migrantov registrovaných v Taliansku

Minister vnútra a vicepremiér Matteo Salvini

foto: TASR/AP

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini odmietol požiadavky Berlína, aby jeho krajina prijala z Nemecka späť už skôr v Taliansku registrovaných žiadateľov o azyl.

„Nemôžeme už prijať ani jediného. Naopak, chceme sa nejakých zbaviť,“ citoval nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel šéfa talianskeho rezortu vnútra.

Pápež vyzýva krajiny sveta, aby prijímali migrantov a integrovali ich

Podľa jeho názoru sa v priebehu roka rozhodne, či zjednotená Európa zostane zachovaná, alebo zanikne, a to predovšetkým pri rokovaniach o rozpočte Únie a v období pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Na margo nemecko-francúzskych návrhov Salvini v rozhovore pre nemecké periodikum, z ktorého obsahu sú známe zatiaľ iba vybrané pasáže, povedal, že návrhy vypracované pred summitom inými krajinami a rozosielané prostredníctvom elektronickej pošty nezodpovedajú „nášmu štýlu práce“.

Taliansky minister vnútra v interview konštatoval, že si síce uvedomuje, že jeho postoj môže viesť k pádu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, avšak ubezpečil, že to nie je jeho zámer. Poznamenal však, že názory Ríma a Berlína sa výrazne odlišujú nielen v problematike utečencov, ale aj v oblasti hospodárskej politiky, reformy bankového systému alebo v súvislosti so značným zahraničnoobchodným prebytkom Nemecka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia