Jednou vetou

Trump s Kimom sa nedohodli! Zo samitu v Hanoji odišli predčasne

Americký prezident Donald Trump pózuje so severokórejským lídrom Kim Čong-unom

foto: TASR/AP

Na summite amerického prezidenta Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom vo vietnamskom Hanoji sa nepodarilo dosiahnuť "žiadnu dohodu". Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na Biely dom. Obaja politici sa však aj naďalej budú stretávať.

aktualizované: 8:08

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že lídri diskutovali o denuklearizácii Kórejského polostrova. „Teraz sa nedosiahla žiadna dohoda, ale príslušné tímy sa tešia na budúce stretnutia,“ konštatovala. Schôdzky medzi Trumpom a Kimom označila za „veľmi dobré a konštruktívne“.

Samit Trumpa s Kimom nepriniesol dohodu

Obaja politici odišli z hotela, kde sa konal summit, oveľa skôr, ako bol pôvodný plán. Zrušili pracovný obed a aj ceremóniu, na ktorej mali dohodu podpísať. Trump vo štvrtok ráno po príchode do hotela v krátkom vyhlásení pre médiá uviedol, že sa v súvislosti s jadrovou dohodou „nikam neponáhľa“. „Rýchlosť nie je pre mňa taká podstatná,“ povedal Trump a dodal, že dôležitejšie je „uzavrieť dobrú dohodu“ o odstránení severokórejského jadrového arzenálu.

Vláda zbúra prototypy Trumpovho múru na hraniciach s Mexikom

Trump s Kimom absolvovali svoj prvý, historický summit vlani v júni v Singapure. Išlo o vôbec prvé stretnutie lídrov USA a KĽDR. Obaja politici sa zaviazali, že budú pracovať na úplnej denuklearizácii Kórejského polostrova výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré žiadal Pchjongjang. Veľmi všeobecne formulovaná dohoda však bezprostredne nepriniesla hmatateľné výsledky.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre