Jednou vetou

Samovražedný útočník zabil na predvolebnom mítingu 12 ľudí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Samovražedný atentátnik zabil v utorok pri útoku na predvolebný míting v meste Pešávar na severozápade Pakistanu kandidáta tamojšej sekulárnej strany a 11 jeho stúpencov.

Samovražedný atentátnik zabil v utorok pri útoku na predvolebný míting v meste Pešávar na severozápade Pakistanu kandidáta tamojšej sekulárnej strany a 11 jeho stúpencov. S odvolaním sa na miestnu políciu o tom informovala agentúra AP.

Holanďan obvinený z napadnutia čašníka v Prahe sa za svoj čin ospravedlnil

Útočník odpálil nálož na zhromaždení na podporu Harúna Ahmada Bilúra, ktorý sa za Ľudovú národnú stranu (ANP) uchádzal o kreslo v provinčnom zastupiteľstve, uviedla polícia. Pri útoku utrpelo zranenia ďalších 35 ľudí vrátane Bilúrovho 16-ročného syna.

ANP vládla v provincii Chajbar Paštúnchvá, ktorej je Pešávar hlavným mestom, v rokoch 2008-13. Armáda viedla v tamojšom horskom údolí Svát v roku 2009 veľkú ofenzívu proti militantom. Islamskí extrémisti zabili v čase okolo posledných volieb v roku 2013 stovky politikov a stúpencov ANP. Bilúrov otec Bašír Ahmad Bilúr zahynul pri samovražednom útoku v roku 2012.

Pakistanská armáda len niekoľko hodín pred najnovším útokom oznámila, že na zaistenie bezpečnosti volieb, ktoré sa budú v krajine konať 25. júla, nasadí vyše 370.000 vojakov. Je to takmer tretina príslušníkov pakistanských ozbrojených síl a viac ako päťnásobok počtu vojakov nasadených počas volieb v roku 2013, keď bola bezpečnostná situácia v krajine oveľa horšia, píše AP.

Nemecko chce zachovať čo najužšie vzťahy s Britániou aj po brexite

Armádny hovorca uviedol, že o nasadenie vojakov požiadal ústredný volebný orgán. Vojaci sa budú starať o bezpečnosť 85.000 volebných miestností a vykonávať aj ďalšie úlohy súvisiace s voľbami.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower