Jednou vetou

Sargentiniová o presune CEU: Je to čierny deň pre Maďarsko a pre Európu

Vchod do Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti.

foto: TASR/MTI

Presun Stredoeurópskej univerzity (CEU) z Budapešti do Viedne je zlou správou pre Maďarsko a pre Európu. Uviedla to v pondelok holandská europoslankyňa a spravodajkyňa Európskeho parlamentu (EP) pre Maďarsko Judith Sargentiniová.

Stredoeurópska univerzita, ktorú založil americký finančník George Soros, v pondelok potvrdila svoje rozhodnutie presunúť od septembra 2019 študijné programy akreditované v Spojených štátoch do Viedne. Dôvodom je odmietanie maďarskej vlády podpísať dohodu, ktorá by umožnila ďalšie pôsobenie tejto inštitúcie v Budapešti, informovala v tlačová agentúra AP.

Sorosova univerzita potvrdila svoje sťahovanie z Budapešti do Viedne

Európska politická frakcia Zelení / Európska slobodná aliancia v správe pre médiá uviedla, že maďarský premiér Viktor Orbán dlhodobo „opovrhuje“ touto univerzitou a stojí za sériou zákonov, ktorých cieľom je sťažiť fungovanie CEU v Maďarsku. Zelení tiež zdôraznili, že vládnuca strana Fidesz, ktorá je v EÚ a v europarlamente súčasťou Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), sa v rámci „maďarského posunu smerom k autoritárskeho režimu“ zameriava aj na nezávislé médiá a organizácie občianskej spoločnosti.

Sargentiniová, ktorá je členkou tejto frakcie a autorkou kritickej správy EP o stave právneho štátu v Maďarsku (prijatej v septembri v pléne EP), tvrdí, že presídlenie CEU je zlou správou pre celú Európu. „Je to čierny deň pre Maďarsko a pre Európu. Silná a nezávislá akademická oblasť je základným kameňom fungujúcej demokracie. Prinútiť Stredoeurópsku univerzitu, aby zatvorila svoje brány, znamená stratu posledných ilúzií, že Maďarsko je niečo iné ako autokracia,“ uviedla europoslanykňa.

Maďarsko je v aktuálnom spore s Moskvou na strane Ukrajiny, uviedol Orbán

Vyjadrila pritom presvedčenie, že pokým budú európski ľudovci držať Fidesz vo svojich radoch, dovtedy budú podporovať Orbánov útok na vládu zákona. Vyzvala šéfa EPP v europarlamente Manfreda Webera, aby objasnil, ako chce zosúladiť činnosť maďarskej vlády s úlohou Fideszu v politickej skupine ľudovcov.

Sargentiniová zdôraznila, že zvyšok EÚ sa nesmie iba prizerať ako sa Orbán odkláňa od demokracie. „Európska rada musí diskutovať o našej nedávnej správe o stave právneho štátu v Maďarsku, ktorú podporila prevažná väčšina Európskeho parlamentu, a postaviť sa autokratickým metódam Orbána,“ uviedla poslankyňa.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia