Jednou vetou

Sarkozyho právny zástupca tvrdí, že dokáže nevinu svojho klienta

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy

foto: TASR/AP

Právny zástupca francúzskeho exprezidenta Nicolasa Sarkozyho uviedol, že "dokáže nevinu" svojho klienta, podozrivého z toto, že od niekdajšieho líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího prijal nezákonne približne 50 miliónov eur na financovanie svojej predvolebnej kampane v roku 2007.

Sarkozyho advokát Thierry Herzog v piatok v rozhlasovej stanici RTL uviedol, že sa odvolá voči súdnemu dohľadu, ktorý bol nariadený jeho klientovi. Francúzsky exprezident má v súlade s týmto opatrením zakázané vycestovať do Líbye, Egypta, Tuniska či Južnej Afriky a tiež stretnúť sa s niektorou z deviatich osôb, figurujúcich v jeho prípade, priblížila agentúra AP.

„Prinesiem dôkazy, ktoré preukážu jeho nevinu. A uvidíme, kto sú kriminálnici, zločinci, vrahovia, zlodeji,“ povedal Herzog.

Sarkozy čelí od stredy predbežnému stíhaniu v súvislosti s prešetrovaním obvinení, že jeho kampaň pred voľbami hlavy štátu v roku 2007 bola nezákonne financovaná. Exprezident je podozrivý z pasívnej korupcie, nezákonného financovania predvolebnej kampane a podvodného konania s líbyjskými finančnými prostriedkami.

Francúzky exprezident Sarkozy obvinenia odmieta, dôkazy vraj neexisujú

Samotný Sarkozy vo štvrtok večer vo vysielaní televízie TF1 s pobúrením odmietol všetky obvinenia. „Je to hanebný čin, nie (iba) lož. Dlžím francúzskemu ľudu pravdu: Nikdy som nezradil jeho dôveru,“ povedal Sarkozy. Jeho manželka, modelka a speváčka Carla Bruni Sarkozyová mu na Instagrame adresovala príspevok, v ktorom napísala: „Som hrdá na moju lásku. Si čestný, čistý a silný.“

Denník Le Monde označil najnovší vývoj v Sarkozyho prípade za zvrat, pretože ide o prvé Sarkozyho vypočutie od začatia súdneho vyšetrovania tejto kauzy v apríli 2013.

Kauza sa stala známou v roku 2012, keď francúzsky spravodajský server Mediapart zverejnil dokument, ktorý podľa neho dokazuje, že Sarkozyho kampaň pred prezidentskými voľbami v roku 2007 financoval aj líbyjský režim Muammara Kaddáfího.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených