Jednou vetou

Saru Netanjahuovú uznali za vinnú zo zneužívania štátnych peňazí

Na archívnej snímke zo 7. októbra 2018 Sara Netanjahuová (uprostred), manželka izraelského premiéra sedí v súdnej sieni v Jeruzaleme

foto: TASR/AP

Súd v Jeruzaleme uznal v nedeľu manželku izraelského premiéra Saru Netanjahuovú za vinnú z neoprávneného nakladania so štátnymi peniazmi. Netanjahuová uzavrela v stredu dohodu o vine a treste a urovnala tak obvinenia, že minula zo štátnych peňazí sumu okolo 100.000 dolárov za luxusné jedlá z reštaurácií. Informovala o tom agentúra AFP.

Netanjahuovej bola tiež uložená pokuta 10.000 šekelov (takmer 2500 eur), ako aj povinnosť vrátiť štátu 45.000 šekelov (vyše 11.100 eur), čo môže urobiť v deviatich splátkach.

Netanjahuová bola obžalovaná vlani zo sprenevery a porušenia dôvery. Podľa obžaloby sa v rokoch 2010-2013 snažila „obísť pravidlá a podmienky platné pre spravovanie oficiálnej rezidencie premiéra, aby tak podvodom získala financie na rôzne účely“.

Netanjahu odmietol návrh, aby Izrael používal právny poriadok halacha

Na základe dohody o vine a treste, ktorú dopracovali v stredu na súde v Jeruzaleme, sa premiérova manželka priznala k menej závažnému obvineniu — k „úmyselnému zneužitiu chyby iného človeka“. Napríklad zavádzala predstaviteľov, ktorí si neuvedomili, že Netanjahuová má už tú výhodu, že má k dispozícii šéfkuchárov platených vládou.

Netanjahuova rodina mala v posledných rokoch viacero problémov zo zákonom. Samotný premiér čelí obžalobe aj pre ďalšie obvinenia z korupcie, sprenevery a porušenia dôvery; pojednávanie sa má konať začiatkom októbra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia