Jednou vetou

Sassoli: Trvanie na vyňatí írskej poistky z dohody o brexite je mrhanie časom

David Sassoli

foto: TASR/AP

Spojené kráľovstvo zatiaľ nepredložilo žiadne nové návrhy, ktoré by mohli odblokovať rozhovory o brexite. Uviedol to vo štvrtok predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli na tlačovej konferencii po stretnutí s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom a po zasadnutí Konferencie predsedov v EP, do ktorej okrem neho patria aj lídri politických frakcií v europarlamente.

Johnson ubezpečil, že Británia bude pripravená na brexit bez dohody

Rozhovory o brexite stagnujú kvôli požiadavke britského premiéra Borisa Johnsona, aby z príslušnej dohody, vyrokovanej jeho predchodkyňou Theresou Mayovou, bola odstránená takzvaná írska poistka. „To je mrhanie časom,“ povedal šéf EP na margo postoja predsedu britskej vlády.

Ďalej konštatoval, že „Spojené kráľovstvo nenavrhlo nijaké alternatívy, nič, čo by bolo právne v poriadku a uskutočniteľné“. „Nanešťastie“ signály, ktoré EÚ z Londýna dostáva, nenaznačujú, že existuje nejaká iniciatíva, ktorá by mohla rokovania o brexite znovu naštartovať, dodal Sassoli.

Severoírsky súd zamietol žalobu proti odstaveniu parlamentu

„Nemyslím si, že diskusie o írskej poistke skutočne niekam povedú,“ zdôraznil.

V prípade, že by sa Bruselu a Londýnu podarilo dosiahnuť novú dohodu o brexite, zákonodarný zbor EÚ je poslednou inštanciou, ktorá musí takýto dokument schváliť.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule