Jednou vetou

Saudská Arábia a krajiny v oblasti Červeného mora rokovali o spojenectve

Saudskoarabský kráľ Salmán

foto: TASR/AP

Saudská Arábia v stredu oznámila, že so susednými krajinami v oblasti Červeného mora plánuje vytvoriť spojenectvo na podporu bezpečnosti, investícií a rozvoja. Informovala o tom agentúra DPA.

Mayovú pri hlasovaní o nedôvere podporí 143 konzervatívcov

Saudskoarabský kráľ Salmán sa v stredu v hlavnom meste krajiny Rijáde stretol s ministrami zahraničných vecí Džibutska, Egypta, Somálska a Sudánu a so zástupcami rezortu diplomacie Jordánska s cieľom prediskutovať dohodu. Zástupcovia krajín sa však podľa agentúry Reuters na jej finálnej podobe ešte nedohodli.

Spojenectvo podľa slov saudskoarabského ministra zahraničných vecí Ádila Džubajra prispeje k zvýšeniu bezpečnosti a stability v regióne, ako aj k obchodu a investíciám.

Nemecká vláda schválila návrhy zákonov týkajúcich sa brexitu

„Je to súčasť úsilia kráľovstva chrániť svoje záujmy a záujmy svojich susedov, stabilizovať oblasť, v ktorej žijeme a snažiť sa o vytvorenie synergie medzi rôznymi krajinami,“ povedal Džubajr.

Saudská Arábia a Irán sú dve mocnosti, ktoré vzájomne súperia o dominanciu v regióne. Červené more je pre obe krajiny strategická trasa pri preprave ropy.

Cez prieliv Báb al-Mandab v Červenom mori denne prepravia 3,2 milióna barelov ropy smerujúcej do Európy, USA aj Ázie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia