Jednou vetou

Saudská Arábia Iránu: Čo je veľa, to je veľa

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

S celým radom obvinení voči Iránu prišiel v sobotu štátny tajomník saudskoarabského ministerstva zahraničných vecí Ádil Džubajr s tým, že táto krajina si ani nezaslúži uznanie a rešpekt ako štát. Píše o tom agentúra DPA, poznamenávajúc, že napätie medzi oboma krajinami, blízkovýchodnými regionálnymi rivalmi, neustále rastie.

Iránci a Iračania pochodovali na podporu Palestínčanov, odmietli Trumpov plán

„Islamský svet odmieta správanie sa Iránu a hovorí mu, že čo je veľa, to je veľa. Ak chcete byť krajinou, ktorá je rešpektovaná, musíte viesť takú politiku, ktorú budú ostatní uznávať,“ povedal Džubajr, sledujúc priebeh zasadania Organizácie islamskej spolupráce (OIC) v saudskoarabskom svätom meste Mekka.

„Zabíjanie diplomatov, bombardovanie veľvyslanectiev, zakladanie teroristických buniek v iných krajinách, pašovanie zbraní a výbušnín do iných krajín, podpora teroristických milícií, odpaľovanie balistických striel na iné mestá. Toto všetko nie je správanie sa krajiny, ktorá chce mať rešpekt a uznanie od svojich susedov,“ konštatoval vysokopostavený saudskoarabský politik Ádil Džubajr.

Irán v piatok obvinil Saudskú Arábiu z „rozsievania nezhôd“ v regióne v záujme získania výhod pre Izrael. Reagoval tak na usporiadanie dvoch mimoriadnych summitov zameraných na riešenie napätia vo vzťahoch s Iránom po nedávnych útokoch v oblasti Perzského zálivu, z ktorých je obviňovaný Teherán.

Kráľ Salmán označil údajné útoky Iránu za zločiny

Išlo o tohtotýždňové stretnutia predstaviteľov Rady pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) a Ligy arabských štátov (LAŠ), ktoré sa uskutočnili v Mekke po tom, ako poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť John Bolton povedal, že za útokmi z 12. mája je takmer určite Irán. Terčom týchto útokov boli štyri nákladné lode pri pobreží emirátu Fudžajra v Ománskom zálive.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia