Jednou vetou

Saudská Arábia pustí katarských veriacich na púť Mekky

Ústredná svätyňa moslimov Kába v Mekke.

Foto: TASR/AP

Saudská Arábia otvorí svoje hranice s Katarom a umožní katarským veriacim, aby sa zúčastnili na tradičnej púti hadždž. Informovala o tom dnes agentúra AP s tým, že ide o zásadný zlom vo vývoji sporu medzi dvojicou arabských štátov.

Katarských veriacich pustia do saudskoarabského kráľovstva po zemi alebo letecky cez dve letiská v krajine. Pútnikov tiež prevezú na púť hadždž na náklady Rijádu, oznámila dnes oficiálna saudskoarabská tlačová agentúra. Ako napísala AP, stalo sa tak po stretnutí saudskoarabského kráľa Salmána a príslušníka katarskej kráľovskej rodiny šejka Abdalláha bin Alího Al Sáního.

Púť do Mekky je jedným z piatich pilierov moslimskej viery a každý moslim by ju mal vykonať aspoň raz za život. Tohtoročný hadždž potrvá od 30. augusta do 4. septembra.

Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty prerušili 5. júna diplomatické styky s Katarom a zaviedli opatrenia na izoláciu tohto malého, ale bohatého emirátu. Dauhu obvinili z podporovania extrémistických skupín a vzniesli viacero požiadaviek. Katar obvinenia z podporovania extrémizmu dôrazne odmieta a postup arabských krajín označuje za politicky motivovanú očierňovaciu kampaň.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie