Jednou vetou

Saudskoarabskí experti prišli do Turecka skryť dôkazy o vražde, píše turecká tlač

Bezpečnostný pracovník hliadkuje pri vstupe do budovy konzulátu Saudskej Arábie v tureckom Istanbule

foto: TASR/AP

Tím expertov, ktorý mal tureckým úradom pomôcť pri vyšetrovaní zabitia novinára Džamála Chášukdžího, poslala Saudská Arábia do Turecka v snahe zatajiť dôkazy o jeho vražde. Informoval o tom v pondelok provládny turecký denník Sabah, ktorý citoval "dôveryhodné zdroje".

Súčasťou 11-členného tímu saudskoarabských vyšetrovateľov, ktorý prišiel do Turecka 11. októbra – deväť dní po zmiznutí novinára po vstupe do budovy saudskoarabského konzulátu v Istanbule – boli podľa spomínaných novín aj chemici a experti na toxikológiu.

Chášukdžího synovia tvrdia, že ich otec nebol disident a veril v monarchiu

Noviny Sabah ďalej podľa agentúry AFP uviedli, že tím expertov predtým, než 20. októbra z Turecka odcestoval, navštevoval príslušný konzulát každý deň až do 17. októbra. Saudská Arábia povolila tureckej polícii prvýkrát prehľadať konzulát 15. októbra.

Chášukdží, 59-ročný spolupracovník amerického denníka The Washington Post, zmizol 2. októbra po tom, ako vstúpil do budovy spomínaného konzulátu v Istanbule s cieľom prevziať dokumenty potrebné na uzavretie manželstva so svojou snúbenicou, občiankou Turecka. Krátko nato sa objavili podozrenia, že novinár tam bol zavraždený, čo však Rijád vtedy popieral.

Pompeo: Môže trvať týždne, kým USA budú mať dosť dôkazov na sankcie voči Rijádu

Vraždu zmiznutého novinára priznala Saudská Arábia až 19. októbra. Podľa jej verzie na konzuláte došlo k bitke, ktorá viedla k smrti novinára.

V sobotu denník Sabah uviedol, že telo novinára – ktoré sa stále ešte nenašlo – bolo rozrezané a z konzulátu vynesené v piatich kufroch. Medzitým Chášukdžího synovia požiadali, aby im saudskoarabské úrady vydali otcovo telo. Rodina ho chce pochovať v meste Medina po boku ostatných zosnulých členov rodiny. Pre americkú spravodajskú televíznu stanicu CNN vyjadrili tiež nádej, že „nech sa už stalo čokoľvek“, ich otec pri tom „netrpel“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia