Jednou vetou

Saudskoarabský korunný princ je na prvej zahraničnej ceste od vraždy Chášukdžího

Saudský princ Muhammad bin Salmán

Foto: TASR/AP

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán odcestoval vo štvrtok na návštevu "bratských arabských krajín".

Ide o jeho prvú zahraničnú cestu od vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorá sa stala 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na saudskoarabské štátne médiá.

Muhammad bin Salmán navštívi na žiadosť svojho otca, kráľa Salmána, viacero arabských krajín, uviedlo kráľovstvo vo vyhlásení, ktoré zverejnila saudskoarabská agentúra SPA.

Francúzsko uvalí sankcie na 18 Saudskoarabov v súvislosti s vraždou Chášukdžího

Panarabská televízia al-Arabíja vlastnená Rijádom zase informovala, že prvou zástavkou korunného princa budú Spojené arabské emiráty (SAE), blízky spojenec Rijádu.

Rijád sa pod paľbu kritiky a tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva dostal po vražde Chášukdžího. Novinár, ktorý bol pôvodne blízky saudskoarabskému kráľovskému dvoru, no neskoršie sa stal kritikom korunného princa, žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre denník Washington Post.

Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil.

Saudskoarabská prokuratúra však neskôr oznámila, že bol úkladne zavraždený a rozštvrtený. V súvislosti s jeho vraždou dosiaľ Rijád obvinil 11 osôb a ďalšie vyšetruje.

Saudskoarabský generálny prokurátor Saúd Mudžib žiada tresty smrti pre piatich obvinených Saudskoarabov. Tamojšie úrady však zároveň trvajú na tom, že samotný korunný princ s vraždou nič spoločné nemá.

Investigatívne tímy zverejnili meno organizátora pokusu o prevrat v Čiernej Hore

Muhammad bin Salmán by sa mohol na okraji budúcotýždňového summitu svetových lídrov skupiny G20 v argentínskom Buenos Aires stretnúť i s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdogan. Informoval o tom vo štvrtok Erdoganov hovorca Ibrahim Kalin.

Turecký prezident tvrdí, že vražda Chášukdžího bola nariadená „z najvyšších miest“ saudskoarabskej vlády, korunného princa však priamo nemenoval.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia