Jednou vetou

Saudskoarabský korunný princ začal v Pakistane cestu po južnej Ázii a Číne

Saudský princ Muhammad bin Salmán

Foto: TASR/AP

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán začal v nedeľu cestu po južnej Ázii a Číne mediálne sledovanou návštevou Pakistanu. Jeho pobyt však môže byť zatienený vzrastajúcim napätím medzi Pakistanom a Indiou, dvoma rivalmi disponujúcimi jadrovými zbraňami.

Princova návšteva sa totiž koná iba niekoľko dní po rozsiahlom samovražednom bombovom útoku, pri ktorom zahynulo v spornom regióne Kašmír 44 členov indickej polovojenskej polície, pripomína tlačová agentúra Reuters. India z útoku obvinila Pakistan a prisľúbila odvetné opatrenia. Islamabad zodpovednosť odmieta.

Korunného princa privítali na vojenskom letisku v Rávalpindí pakistanský premiér Imrán Chán a šéf armády Kamar Džávíd Badžva. Súčasťou slávnostného privítania saudskoarabskej delegácie bolo vyslanie pakistanských stíhačiek, ktoré sprevádzali prichádzajúce lietadlo princa Muhammada.

Šéf iránskej diplomacie v Mníchove: Izrael vyhľadáva vojnu

Následník trónu má v Pakistane podpísať investičné kontrakty vo výške desiatich miliárd dolárov na výstavbu rafinérie a petrochemického komplexu v pobrežnom meste Gvádar, kde už Čína buduje námorný prístav.

Podľa analytikov ide o najväčšiu štátnu návštevu v Pakistane od roku 2015, keď do krajiny zavítal čínsky prezident Si Ťin-pching. Princ sa má stretnúť aj s predstaviteľmi afganského militantného hnutia Taliban, s ktorými bude hovoriť o rokovaniach zameraných na ukončenie 17 rokov trvajúcej vojny v Afganistane.

Princ mal pôvodne počas svojho turné zavítať aj do Indonézie a Malajzie, ale návšteva týchto destinácií bola bez zverejneného vysvetlenia odložená. Princ Muhammad sa však z Pakistanu presunie do susednej Indie.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude