Jednou vetou

Saudskoarabský minister odmieta medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášukdžího

Novinár Džamál Chášukdží

foto: TASR

Saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr vo štvrtok odmietol požiadavku Turecka na medzinárodné vyšetrovanie vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule z 2. októbra.

Rijád má vlastný „vyšetrovací orgán“ a „odmietne“ nezávislé vyšetrovanie vraždy Chášukdžího, ktorého „silne nadrogovali“ a potom rozštvrtili, povedal minister Džubajr.

„Teraz je to právny prípad a je teda v rukách justície Saudskej Arábie,“ vysvetľoval novinárom v Rijáde Džubajr, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Tureckí predstavitelia majú pochybnosti, či je Saudská Arábia skutočne ochotná spolupracovať s úradmi na prípade vraždy Chášukdžího, prispievateľa denníka Washington Post a kritika saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Britský minister pre brexit Raab rezignoval

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu vyzval na medzinárodné vyšetrovanie vraždy Chášukdžího.

„Na začiatku sme informovali, že sme vytvorili pracovnú skupinu so Saudskou Arábiou a že nemáme v pláne posunúť (vraždu) medzinárodnému súdu,“ vyhlásil Čavušoglu v parlamente.

Avšak dodal, že to už viac neplatí a turecká vláda je teraz presvedčená, že „medzinárodné vyšetrovanie je priam nutnosť“.

„Urobíme všetko, čo treba, aby sme objasnili všetky stránky tejto vraždy,“ dodal Čavušoglu.

Saudská Arábia vo štvrtok prvýkrát oficiálne priznala, že Chášukdží bol v priestoroch jej istanbulského konzulátu rozštvrtený, a uviedla, že pre päť ľudí obvinených z vraždy žiada trest smrti.

Amriho kontaktnú osobu odsúdili v Ríme na štyri roky väzenia

Avšak Džubajr oznámil, že princ Muhammad, mocný 33-ročný dedič trónu, nemá s vraždou „absolútne“ nič spoločné. Celkovo bolo v kráľovstve za vraždu zatknutých 21 osôb a päť z nich nakoniec obvinili.

Francúzsko vo štvrtok už skôr privítalo obvinenie vznesené Saudskou Arábiou voči niekoľkým podozrivým z vraždy novinára a nazvalo to „krok správnym smerom“ vo vyšetrovaní, ktoré sleduje celý svet.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zopakovalo výzvu prezidenta Emmanuela Macrona na úplné objasnenie vraždy Chášukdžího v Istanbule. „Budeme naďalej pozorne sledovať vývoj v prípade,“ dodalo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia