Jednou vetou

Schäuble vyzval na pochopenie postoja východoeurópskych krajín k migrácii

Predseda nemeckého Spolkového snemu (Bundestag) Wolfgang Schäuble

foto: TASR/AP

Členské štáty Európskej únie (EÚ) by mali brať väčší ohľad na neochotu východoeurópskych krajín prijímať utečencov. Povedal to v piatok predseda nemeckého Spolkového snemu Wolfgang Schäuble z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), informovala agentúra DPA.

„Ak hovoria, že ‚naše spoločnosti sa nedokážu vyrovnať s prijímaním utečencov, ktorí k nám aj tak nechcú prísť‘, tak potom musíme nájsť nejakú inú alternatívu,“ uviedol Schäuble pre nemeckú televíznu stanicu ZDF.

Strache podal trestné oznámenie na právnika, detektíva a ženu z videa

Európsky azylový systém podľa neho nemôže zlyhať na tom, že sa nejaká krajina bráni prijímaniu utečencov. „Sami zo seba robíme rukojemníkov našej vlastnej neschopnosti zjednotiť sa,“ povedal.

Podľa DPA Schäuble svojimi výrokmi nepriamo kritizoval i utečeneckú politiku kancelárky Angely Merkelovej (CDU), ktorá počas predchádzajúcich rokov trvala na tom, aby všetky členské štáty EÚ prijímali aspoň časť žiadateľov o azyl prichádzajúcich do EÚ.

Krajiny Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko však proti tejto požiadavke protestovali, pripomína DPA. Podľa Schäubleho spory okolo prijímania azylantov bránili pokroku v otázke reformy spoločného azylového systému.

Predseda Bundestagu pripomenul, že aj po zjednotení Nemecka panovala v nových spolkových krajinách takisto „istá zdržanlivosť“ pri prijímaní uchádzačov o azyl.

Babiš verí v druhé referendum o brexite; dúfa, že Briti zostanú v EÚ

Do komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR), ktorá bola súčasťou sovietskeho bloku, totiž predtým nijakí migranti neprichádzali.

„Práve preto sa mi podarilo pochopiť Východoeurópanov…,“ povedal Schäuble a dodal: „Každý robí to, čo môže.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia