Jednou vetou

Schulz by ako kancelár zrušil prístupové rozhovory s Tureckom

Líder SPD Martin Schulz

Foto: TASR/AP

Sociálny demokrat Martin Schulz by zrušil prístupové rozhovory medzi EÚ a Tureckom v prípade, ak by sa stal budúcim nemeckým kancelárom. Uviedol to v predvolebnej televíznej debate, v ktorej sa stretol so súčasnou šéfkou nemeckej vlády Angelou Merkelovou.

„Keď sa stanem kancelárom, zruším prístupové rozhovory EÚ s Tureckom,“ vyhlásil Schulz podľa agentúry DPA. Jeho súperka pripustila, že si nevie predstaviť, že by sa Turecko niekedy mohlo stať členskou krajinou Európskej únie. Obhajovala však uzavretie kontroverzne vnímanej migračnej dohody medzi EÚ a Tureckom, podľa nej to bol „absolútne správny“ krok.

Zdôraznila tiež, že nebude tolerovať žiaden nátlak, ktorý by Ankara chcela vyvíjať tlak na Turkov žijúcich v Nemecku. Hneď na začiatku debatu rozprúdila problematika migračnej krízy. Schulz zaútočil na Merkelovú za to, že v roku 2015 prijala veľké množstvo utečencov bez toho, aby do riešenia krízy náležite zapojila aj európskych partnerov.

Kancelárka svoje vtedajšie rozhodnutie obhajovala slovami, že nemohla voči tisícom utečencov „nasadiť vodné delá“. Poukazovala aj na to, že dlhé hranice Nemecka sa dajú len ťažko kontrolovať alebo uzavrieť.

Merkelová sa stretla so svojím hlavným vyzývateľom v prvej a jedinej televíznej debate, ktorá sa koná pred parlamentnými voľbami vypísanými na 24. septembra. Prieskumy verejnej mienky zatiaľ výrazne favorizujú Merkelovej konzervatívny blok CDU/CSU pred Schulzovými sociálnymi demokratmi z SPD.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia