Jednou vetou

Schwarzenegger označil amerického prezidenta Trumpa za „mešuge“

Arnold Schwarzenegger

foto: TASR/AP

Spojené štáty sú stále súčasťou parížskej klimatickej dohody aj napriek tomu, že sa vláda vo Washingtone rozhodla od nej odstúpiť. Podľa agentúry AP to na Konferencii OSN o zmene klímy (COP24) v poľských Katoviciach povedal v pondelok bývalý guvernér amerického štátu Kalifornia, herec a aktivista Arnold Schwarzenegger.

„Amerika nie je len Washington a jeden líder,“ povedal Schwarzenegger, ktorý amerického prezidenta Donalda Trumpa označil za „mešuge“, čo v preklade z jazyka jidiš znamená „blázon“. Trumpa tak nazval pre jeho rozhodnutie odstúpiť od parížskej klimatickej dohody z roku 2015, ktorá má podľa Schwarzeneggera v USA na úrovni jednotlivých štátov Únie širokú podporu.

Trump požiadal pakistanského premiéra o pomoc pri rokovaniach s Talibanom

Delegátov COP24 predstaviteľ filmového Terminátora vyzval, aby na budúcoročnú klimatickú konferenciu pozvali miestnych lídrov. „Umožnime miestnym lídrom, aby sa zúčastnili na veľkej konferencii, ako je táto, aby s vami mohli hovoriť priamo. Ak to urobíte, tak vám sľubujem: Ja sa vrátim,“ povedal na Konferencii OSN o zmene klímy v Katoviciach Schwarzenegger.

Cieľom parížskej klimatickej dohody je udržanie rastu globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím – s tým, že sa krajiny budú snažiť o obmedzenie na 1,5 stupňa Celzia.

Podľa aktuálnych zistení Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) však úroveň skleníkových plynov v ovzduší dosiahla opäť rekordnú úroveň a v prípade pokračovania tohto trendu môžu svetové teploty do konca 21. storočia vzrásť o tri až päť stupňov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia