Jednou vetou

SDF oznámili, že Islamský štát podnikol svoj posledný protiútok

Príslušníci Sýrskych demokratických síl (SDF)

foto: TASR/AP

Američanmi podporované Sýrske demokratické sily (SDF) v stredu vyhlásili, že militanti Islamského štátu (IS) zvádzajú zúfalý boj proti ich postupujúcim jednotkám a z malého kúska územia na východe Sýrie, ktoré je ešte stále pod ich kontrolou, podnikli protiútok. Informovala o tom agentúra AP.

Nemenovaný veliteľ SDF uviedol, že protiútok IS sa začal v noci na stredu zo západného brehu rieky v dedine Bághúz ležiacej na východe Sýrie neďaleko irackých hraníc – poslednej sýrskej bašte tejto teroristickej organizácie.

Podľa tohto veliteľa v tejto oblasti pokračovali v stredu ťažké boje a Kurdmi vedené SDF sa snažia protiútok zmariť.  Hovorca síl podporovaných Spojenými štátmi Adnan Afrín uviedol, že militanti IS „kladú prudký odpor“, pričom vystreľujú mínometné a protitankové granáty.

Islamský štát zverejnil novú zvukovú nahrávku a vyzval na útoky

Podľa ďalšieho predstaviteľa SDF ide o „posledné chvíle“ a „posledný útok“ militantov IS, napísala agentúra AFP s tým, že IS využíva pri protiútoku „mnohých samovražedných bombových útočníkov“.

Bághúz je v posledných týždňoch dejiskom kľúčovej bitky medzi militantmi IS a SDF, ktoré majú podporu USA. SDF informovali, že z obliehanej dediny doteraz evakuovali desaťtisíce civilistov a ich jednotkám sa vzdali tisíce teroristov IS rôznych národností.

Môže vás zaujímať

Čína, Južná Kórea i Egypt hlásia nárast počtu infikovaných