Jednou vetou

Seehofer je hrozbou pre Európu, tvrdí šéfka sociálnych demokratov

Andrea Nahlesová

foto: TASR/AP

Predsedníčka Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Andrea Nahlesová varovala v sobotu pred závažnými dôsledkami, ktoré by mal rozpad vládnej koalície v Berlíne, vyprovokovaný bavorskými kresťanskými demokratmi, pre Nemecko i celú Európu.

Pred 70 rokmi sa začala sovietska blokáda Berlína

Spolkový minister vnútra Horst Seehofer a bavorský premiér Markus Söder z Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) sú „na ceste k nemeckému brexitu“, vyhlásila Nahlesová na krajinskom zjazde SPD v Severnom Porýní-Vestfálsku. „Seehofer je hrozbou pre Európu,“ tvrdí šéfka koaličnej SPD s tým, že jej strana nepripustí jednostranné kroky CSU.

Nahlesová vidí podľa vlastných slov mnohé paralely k politike konzervatívcov v Británii. Tí v dôsledku vnútrostraníckeho sporu napokon pripustili referendum o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii, čo viedlo k brexitu. Britskí konzervatívci roky kritizovali EÚ a podnikali bezohľadné jednostranné kroky, uviedla Nahlesová. „Koho prekvapí, že po dlhoročnom ohlušovaní to občianky a občania vezmú vážne a postavia sa proti Európe?“ citovala ju agentúra DPA.

Seehofer chce okamžite znemožniť vstup neželaným migrantom

CSU vedie s kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU) mocenský boj, ktorému všetko podriaďuje, tvrdí Nahlesová. Seehofer dal Merkelovej termín do konca júna na to, aby našla s partnermi v EÚ riešenia sporu okolo azylovej politiky. V opačnom prípade chce využiť svoju právomoc ministra vnútra a nariadiť vracanie migrantov, ktorí sú už zaregistrovaní v iných členských štátoch Únie, z nemeckej hranice.

Merkelová je proti takýmto unilaterálnym opatreniam a s odvolaním sa na politické kompetencie svojho úradu nepriamo hrozí Seehoferovi odvolaním. To by však bolo pravdepodobne koncom tzv. veľkej koalície v Berlíne, píše DPA.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer a nemecká kancelárka Angela Merkelová | foto: TASR/AP

Sám Seehofer v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Süddeutsche Zeitung povedal, že v spore s Merkelovou neustúpi. Zopakoval, že nariadi nevpúšťanie niektorých skupín migrantov cez nemecké hranice, ak sa nenájde prijateľné riešenie záležitosti.

Merkelová pristúpila na Seehoferovu lehotu hraničných kontrol

Seehofer konštatoval, že by bolo mimoriadne nezvyčajné, keby Merkelová vetovala jeho plány využitím svojich politických právomocí. „Nedovolíme, aby sa to stalo,“ vyhlásil a dodal, že úrad kancelárky „urobil z komára somára“. Uviedol okrem toho, že nikdy nenavrhoval úplné uzavretie hraníc. „Je to o tom, aby sme boli schopní odmietať (vstup) účinne,“ zdôraznil.

Budúci utorok sa uskutoční stretnutie vedúcich predstaviteľov koaličných strán, priblížila tiež Nahlesová. SPD sa podľa nej už interne pripravuje na scenár skorých predčasných volieb.

Odchádzajúci šéf SPD v Severnom Porýní-Vestfálsku Michael Groschek na krajinskom zjazde v meste Bochum obvinil CSU z toho, že Merkelovú oslabuje cielene. „Keď bude Horst Seehofer o desať dní ešte v úrade, bude Merkelová v podstate už len vicekancelárkou,“ vyhlásil Groschek.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia