Jednou vetou

Seehofer odstúpi z čela CSU, vyhlásenie zverejní na budúci týždeň

Nemecký minister vnútra a predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer

Foto: TASR

Neúspech Kresťanskosociálnej únie (CSU) v bavorských krajinských voľbách zo 14. októbra povedie s oneskorením zrejme predsa len k demisii lídra strany, nemeckého spolkového ministra vnútra Horsta Seehofera.

Už v priebehu nedele sa množili indície, že na čele CSU môže dôjsť po večernom rokovaní jej užšieho vedenia v Mníchove k výmene, správu o Seehoferovom zámere odstúpiť a zverejniť o tom na budúci týždeň osobné vyhlásenie priniesla tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na nemenované stranícke zdroje.

Seehofer chce odísť z čela CSU, ale zostať spolkovým ministrom vnútra

O novom vedení CSU by sa malo rozhodovať na mimoriadnom zjazde strany, ktorá je súčasťou tzv. veľkej koalície v Berlíne, na budúci rok. O tom, či Seehofer zostane vo funkcii ministra, poskytol i samotný politik protichodné stanoviská, naposledy však hovoril o tom, že ak nebude lídrom strany, nezostane ani v ministerskom kresle.

Znalci pomerov v Bavorsku tvrdia, že základňa CSU stále hlasitejšie volá po opätovnom spojení funkcií predsedu CSU a bavorského krajinského premiéra, čo by malo znamenať, že Seehoferovým nástupcom na čele strany by sa stal Markus Söder, ktorý ho v uplynulých mesiacoch nahradil už na čele bavorskej vlády.

CSU zostala síce v Bavorsku aj po októbrových voľbách najsilnejším politickým subjektom, avšak získala iba 37,2 percenta hlasov, čo viedlo k silnej vnútrostraníckej kritike predsedu strany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia