Jednou vetou

Šéf Alibaby Jack Ma je členom komunistickej strany, odhalil denník People’s Daily

Ilustračné foto.

Foto: TASR/AP

Jack Ma, šéf najväčšieho čínskeho internetového obchodu Alibaba a najznámejší čínsky kapitalista, je členom komunistickej strany. V pondelok to napísal oficiálny denník strany People’s Daily a uviedol tak na pravú mieru domnienku verejnosti, že miliardár je politicky neorganizovaný.

V utorok o tom informovala tlačová agentúra Reuters. People’s Daily odhalil členstvo Jacka Maa v strane, keď zverejnil zoznam 100 ľudí, ktorí podľa denníka pomohli presadiť proces „reforiem a otvárania sa“ krajiny voči svetu. Ma je najbohatším človekom v Číne s majetkom v hodnote 35,8 miliardy dolárov, ako uviedol časopis Forbes.

Nie je jasné, prečo sa denník rozhodol teraz zmieniť o straníckej príslušnosti podnikateľa Maa, ale informácia bola zverejnená v čase, keď sa Peking snaží presvedčiť súkromné podniky v krajine, aby sa viac držali straníckych princípov. Peking sa o to snaží najmä v technologickom sektore, ktorý sa rýchlo rozvíja vďaka úspechom súkromných firiem.

Ma v septembri oznámil, že budúci rok odstúpi z funkcie šéfa koncernu Alibaba Group Holding. Je čínskym podnikateľským lídrom, ktorý priťahuje najviac pozornosti. Pôsobil ako poradca politických lídrov v Ázii a Európe a mal aj veľkolepé plány v Spojených štátoch.

MZVaEZ sa ukrajinského veľvyslanca pýtalo na Slovákov na hraniciach a v Ukrajine

Podnikateľ vybudoval z Alibaby gigantickú spoločnosť s hodnotou 390 miliárd dolárov, ktorá dominuje internetovému trhu a jej aktivity siahajú od logistiky po sociálne médiá. Založil aj finančno-technologickú ríšu Alipay, teda obľúbený internetový platobný systém.

Politická príslušnosť Maa mnohých prekvapila. Väčšina Číňanov v skoršom prieskume totiž na otázku „Je Jack Ma členom komunistickej strany?“ odpovedala, že nie je. Spoločnosť Alibaba sa odmietla vyjadriť k správe o členstve Maa v strane, ale hovorca firmy v utorok v e-maile pre agentúru Reuters uviedol, že politické väzby nemajú vplyv na operácie firmy ani na jej rozhodovanie v obchodovaní.

„Dodržiavame všetky zákony a predpisy v krajinách, kde podnikáme, lebo všade chceme napĺňať svoju misiu: uľahčovať ľuďom obchodovanie v digitálnej ére,“ dodal hovorca spoločnosti Alibaba. Denník nenapísal, kedy sa Ma stal členom čínskej komunistickej strany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia