Šéf britskej diplomacie Boris Johnson navštívil Moskvu, stretol sa s Lavrovom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a britský minister zahraničných vecí Boris Johnson počas stretnutia 22. decembra 2017 v Moskve

Foto: TASR/AP

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson navštívil v piatok Moskvu. Cieľom jeho cesty bola spolupráca v oblasti globálnej bezpečnosti, a to napriek aktuálne zlým vzťahom medzi Ruskom a Západom.

Johnson je prvým šéfom britskej diplomacie, ktorý zavítal do Ruska za viac než päť rokov, čo odzrkadľuje pretrvávajúce napätie medzi oboma krajinami ohľadom množstva záležitostí vrátane otrávenia bývalého agenta KGB Alexandra Litvinenka v roku 2006 či ukrajinskej krízy, informuje agentúra AP.

„Je dôležité hovoriť o týchto veciach, byť úprimný a akceptovať skutočnosť, že v našom vzťahu sú momentálne prekážky,“ povedal Johnson na úvod rozhovorov so svojím ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

Johnson prirovnal Rusko k starovekej Sparte

Ruský minister zahraničných vecí takisto poznamenal, že vzťahy medzi oboma krajinami sú aktuálne na „veľmi nízkom bode“. Zdôraznil, že zatiaľ čo sa britskí a iní západní činitelia verejne sťažujú na Rusko, Moskva by uprednostnila „rokovať zoči-voči o obojstranných záujmoch a nie prostredníctvom mikrofónov“.

Johnson zdôraznil, že napriek rozdielom musia obe strany spolupracovať pri riešení medzinárodných kríz, akou je napríklad zachovanie iránskej jadrovej dohody, riešenie jadrovej a balistickej hrozby zo strany KĽDR či prinavrátenie mieru do Sýrie. „Obaja máme povinnosť voči svojim krajinám i voči celému svetu. Musíme preto spolupracovať na mieri a bezpečnosti,“ dodal.

Vyslanec OSN pre Sýriu po poslednom ženevskom kole požiadal o pomoc Rusko

Dôležitou oblasťou spolupráce je aj zaistenie bezpečného priebehu majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa budú konať na budúci rok v Rusku. Očakáva sa totiž, že do Ruska pocestujú tisíce britských fanúšikov, a Londýn už teraz pomáha Moskve poistiť ich bezpečnosť.

Vzťahy medzi Ruskom a Západom sú najhoršie od skončenia studenej vojny. Hlavnou príčinou tohto stavu je ruská anexia ukrajinského polostrova Krym v roku 2014 a podpora proruských separatistov na východe Ukrajiny. Vzťahy zaťažili aj obvinenia z toho, že ruskí hackeri zasahovali do politického vývoja v Európe a USA.

Môže vás zaujímať

Maďarsko a Bosna sa dohodli na prehĺbení obrannej spolupráce