Jednou vetou

Šéf britskej MI5: Islamský štát je pre Európu stále hrozbou

Šéf britskej vnútroštátnej spravodajskej služby Andrew Parker

foto: TASR/AP

Militantná organizácia Islamský štát (IS) chce po strate území na Blízkom východe páchať v Európe ešte "ničivejšie" a "komplexnejšie" útoky, tvrdí generálny riaditeľ britskej kontrarozviedky MI5 Andrew Parker.

Koľko teroristov prepustia európske väznice v priebehu dvoch rokov?

Vo svojom prejave na bezpečnostnej konferencii v Berlíne šéf MI5 podľa spravodajskej stanice BBC tiež povedal, že od vlaňajšieho teroristického útoku na Westminsterskom moste sa v Británii podarilo odvrátiť dovedna 12 útokov. Parker varoval, že hrozba zo strany IS napriek stratám pretrváva a celkové porazenie tohto „hnutia“ bude treba vyvinúť v nasledovných rokoch trvalé medzinárodné úsilie.

Rusko chce oslabiť európsku demokraciu

Šéf MI5 zároveň vo svojom prejave, ktorý bol jeho prvým vystúpením mimo územia Británie, odsúdil Moskvu v súvislosti s „bezohľadným“ útokom otravnou látkou novičok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ku ktorému došlo 4. marca v anglickom meste Salisbury. Rusko v tejto kauze obvinil z „flagrantného porušovania medzinárodného práva“.

Trump: Zadržali piatich najhľadanejších vodcov Islamského štátu

Ruskú vládu Parker podľa stanice Sky News označil tiež za „hlavného protagonistu“ úsilia o oslabenie európskych demokracií prostredníctvom „škodlivých aktivít“, akými sú dezinformačné kampane. Pre ne podľa neho Moskve hrozí, že sa stane ešte izolovanejšou.

V súvislosti s nadchádzajúcim brexitom zdôraznil šéf MI5 nevyhnutnosť spolupráce Británie s európskymi partnermi v boji proti hrozbám či už zo strany Ruska, alebo IS.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia