Jednou vetou

Šéf diplomacie KĽDR rokoval v Pekingu o posilňovaní vzájomných vzťahov

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Im (vpravo) a severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho si podávajú ruky pred stretnutím 3. apríla 2018 v Pekingu

foto: TASR/AP

Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho rokoval v utorok v Pekingu so svojím čínskym rezortným partnerom Wang Im o posilňovaní vzájomných vzťahov. Čína pritom vyjadrila podporu pre denuklearizovaný Kórejský polostrov, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí.

Wang uviedol, že Čína podporuje nadchádzajúci summit medzi Severnou a Južnou Kóreou, ako aj medzi Severnou Kóreou a Spojenými štátmi. Ocenil úsilie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) zmierniť napätie na Kórejskom polostrove.

Ri Jong-ho uviedol, že Severná Kórea si aj naďalej udrží „úzku strategickú komunikáciu“ s Čínou. Wang I už skôr v utorok vyjadril nádej, že plánované stretnutie lídrov Severnej Kórey a USA prebehne v máji hladko, všetky strany sa budú držať správnej cesty dialógu a vyhnú sa „rušivým faktorom“.

Agentúra Reuters pripomína, že Čína je už tradične najbližším spojencom Severnej Kórey, ale ich vzťahy sa narušili po snahách Pchjongjangu o vývoj jadrových zbraní a rakiet a po podpore amerických sankcií zo strany Pekingu.

Wang I konštatoval, že na Kórejskom polostrove došlo k pozitívnym zmenám a všetky strany sa zapojil do „úprimných diskusií“. Vyjadril tiež nádej, že stretnutie severokórejského lídra Kim Čong-una s americkým prezidentom Donaldom Trumpom „zvýši vzájomné porozumenie“.

Kim Čong-un sa zaviazal k denuklearizácii a vyjadril ochotu stretnúť sa s americkými predstaviteľmi, uviedla Čína minulý mesiac po jeho schôdzke s prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu.

Kim by sa mal stretnúť s Trumpom v máji na rozhovoroch o jadrovom odzbrojení, aj keď miesto a čas ešte neboli stanovené. Summit medzi Južnou a Severnou Kóreou sa očakáva 27. apríla, pripomína Reuters.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia