Jednou vetou

Šéf diplomacie Mike Pompeo varoval zamestnancov v Číne. Sú v ohrození?

riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Mike Pompeo

foto: TASR/AP

Americké ministerstvo zahraničných vecí vydalo v stredu pre svojich zamestnancov v Číne zdravotné varovanie po správe, že jeden z pracovníkov "počul neobvyklé zvuky a mal pocity tlaku" podobné tým, aké postihli amerických diplomatov na Kube.

Šéf diplomacie Mike Pompeo zdôraznil, že americká vláda berie správu vážne.

Hlásené zdravotné príznaky sú „veľmi podobné tým, ktoré sa prejavili u Američanov pracujúcich na Kube“, povedal Pompeo pred výborom Snemovne reprezentantov pre zahraničné záležitosti.

Čítajte viac: Pompeo pohrozil Iránu najtvrdšími sankciami v dejinách

Zdravotné varovanie informuje zamestnancov, aby sa obrátili na lekára, ak budú mať akékoľvek obavy z príznakov, ktoré sa u nich objavia počas pobytu v Číne alebo po ňom. USA neobvinili Čínu zo spôsobenia týchto zvukov, dodala tlačová agentúra DPA.

Zamestnanec, ktorý abnormálne pocity nahlásil, opísal zvuky ako „slabé a neurčité“. Pracuje v meste Kanton (po čínsky Kuang-čou) na juhu Číny, dodal Pompeo. Spojené štáty v súčasnosti nevedia o žiadnych podobných situáciách v Číne v diplomatických kruhoch či mimo nich.

Pompeo ďalej povedal, že jeho ministerstvo sa stále pokúša zistiť, čo sa na Kube a v Číne stalo.

Čítajte viac: Máme plán ako prepracovať jadrovú dohodu, tvrdí Mike Pompeo

USA požiadali Číňanov o pomoc pri zisťovaní príčiny a tí uistili, že „si ctia svoje povinnosti vyplývajúce z Viedenského dohovoru (o diplomatických stykoch), ktoré ich zaväzujú starať sa o bezpečie pracovníkov americkej diplomatickej služby“.

Vo varovaní americké ministerstvo informuje zamestnancov v Číne, aby v prípade akéhokoľvek nezvyčajného sluchového či zmyslového javu, spojeného s nezvyčajnými či prenikavými zvukmi, sa nepokúšali zistiť zdroj. Namiesto toho ministerstvo radí zamestnancom, aby sa premiestnili do lokality, kde sa takéto zvuky nevyskytujú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia