Jednou vetou

Šéf exekutívy EÚ musí mať širokú väčšinu v europarlamente

Európsky parlament

foto: TASR

Predsedovia štyroch najväčších a proeurópsky zameraných politických skupín v Európskom parlamente (EP) sa v stredu stretli, aby spoločne hovorili o prioritách nadchádzajúceho päťročného legislatívneho obdobia EÚ (2019-2024).

Tajani nemá mandát politických skupín na rokovania o pozíciách v EÚ

Vedúci predstavitelia štyroch politických skupín – Európskej ľudovej strany (EPP), Pokrokovej aliancie socialistov a demokratov (S&D), Aliancie liberálov a demokratov Európy (ALDE) a Zelených / Európskej slobodnej aliancie (EFA) – sa už druhýkrát od oznámenia výsledkov eurovolieb stretli, aby sa dohodli na politickom procese zameranom na definovanie spoločných ambícií pre ďalšie legislatívne obdobie.  Štyri uvedené frakcie majú v 751-člennom parlamente 506 mandátov.

Ich dohoda má poskytnúť základ, na základe ktorého lídri hlavných politických síl v EP očakávajú, že nadchádzajúci predseda Európskej komisie sa zaviaže, že bude mať širokú a stabilnú väčšinu v Európskom parlamente.

Europarlament vyšetruje Faragea kvôli zatajeniu finančných darov, ten to popiera

„Silne nás povzbudil podstatne vyšší počet našich spoluobčanov, ktorí sa zúčastnili na eurovoľbách. Je našim spoločným zámerom konštruktívne sa angažovať, s prihliadnutím na požiadavky voličov po zmene, aby sme dokázali, že Európska únia môže poslúžiť každému z nich,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení, pod ktoré sa podpísali šéf EPP Manfred Weber, šéf S&D Udo Bullmann, predseda ALDE Guy Verhofstadt a spolupredsedovia Zelených / EFA Ska Kellerová a Philippe Lamberts.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia