Jednou vetou

Šéf Hamasu vystúpil na verejnosti prvýkrát od vypuknutia nových bojov

Portrét vysokého predstaviteľa hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Foto: TASR/AP

Líder palestínskeho militantného hnutia Hamas, ktoré ovláda pásmo Gazy, absolvoval v stredu svoje prvé verejné vystúpenie odvtedy, ako medzi Gazanmi a Izraelčanmi vypukla najnovšia vlna cezhraničných útokov. Informovala o tom agentúra AP.

Haníja, ktorý vedie politické krídlo Hamasu, si prišiel prezrieť zvyšky svojej úradovne v meste Gaza, zničenej v uplynulých dňoch pri jednom z izraelských náletov.

Vyhlásil, že „izraelskí okupanti pochopili odkaz“, a vyzval Gazanov, aby sa zúčastnili na ďalších masových protestoch pri hraniciach s Izraelom, naplánovaných na sobotu pri príležitosti prvého výročia vzniku hnutia s cieľom ukončiť izraelsko-egyptskú blokádu pásma Gazy.

Pompeo: USA ponechajú sankcie voči Severnej Kórei až do denuklearizácie

Počas dvoch dní násilia, ktoré spustilo v pondelok nadránom vypálenie rakety z Gazy na územie Izraela, sa Haníja podľa AP ukrýval. Paľbu a odvetné nálety ukončilo neoficiálne prímerie sprostredkované Egyptom.

Spomínaná raketa zasiahla v strednej časti Izraela obytný dom, pričom zranila sedem ľudí. Izrael odpovedal niekoľkými desiatkami náletov v pásme Gazy, zatiaľ čo palestínski militanti vypálili na Izrael desiatky ďalších rakiet.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia