Jednou vetou

Šéf OSN Guterres varoval pred hladomorom v Jemene

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres v piatok varoval, že Jemen zrejme čaká "najhorší hladomor, akého sme boli svedkami za celé desaťročia". Zároveň vyzval bojujúce strany v krajine, aby zastavili násilie.

 Šéf OSN novinárom povedal, že „naliehavosť blížiacej sa humanitárnej krízy nenecháva žiaden priestor pre pocit vlastnej spokojnosti“ a že „zrýchľujúci sa spád udalostí“ treba využiť na dosiahnutie mieru.

Guterres vyzval bojujúce strany, koalíciu podporovanú Saudskou Arábiou a šiitských povstalcov-húsíov, aby na rokovaniach pod záštitou OSN „prekonali deliace zábrany a vyriešili názorové rozdiely“. Rokovania sa budú konať tento mesiac.

Morawiecki a Merkelová chcú usporiadaný brexit

Generálny tajomník OSN zdôraznil, že „násilie treba zastaviť všade – a to okamžite okolo dôležitej infraštruktúry a husto obývaných oblastí“. Veľký hladomor by totiž mohol postihnúť až 14 miliónov ľudí.

Konflikt v Jemene sa začal v roku 2014, keď húsíovia zvrhli tamojšiu medzinárodne uznávanú vládu. Koalícia krajín pod vedením Saudskej Arábie sa spojila s touto jemenskou vládou a od roku 2015 proti húsíom spoločne bojujú, pripomenula tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia