Jednou vetou

Šéf OSN na mierovom fóre v Paríži vyjadril obavy o svetový mier

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres varoval v nedeľu pred "viacerými zložkami" vývoja vo svete, ktoré viedli ku kolapsu mieru nastoleného po prvej svetovej vojne a ktoré možno badať aj v súčasnosti. Poukázal pritom na obchodné konflikty, čoraz polarizovanejšiu politiku a neschopnosť riešiť nerovnosti, ktoré odhalila globálna finančná kríza z roku 2008, informovala tlačová agentúra AP.

Guterres sa tak vyjadril v rámci mierového fóra v Paríži, usporiadaného popri oslavách 100. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Počas osláv konca prvej svetovej vojny zadržali v Paríži tri aktivistky Femenu

Podľa šéfa OSN vzbudzuje v súčasnosti obavy obzvlášť „kríza dôvery“ v EÚ. Projekt európskeho bloku, ktorý vzišiel „z popola druhej svetovej vojny“ je totiž „príliš zmysluplný na to, aby zlyhal“. Priznal tiež problémy v OSN, ale zdôraznil zároveň úlohu, ktorú toto spoločenstvo zohralo počas 73 rokov svojej existencie v úsilí odvrátiť nový svetový konflikt.

Guterres varoval taktiež pred „oslabovaním ducha kompromisu, ktorý podopiera demokracie, a ľahostajnosťou ku kolektívnym pravidlám“.

Podobné vyjadrenia zazneli predtým v rámci Parížskeho mierového fóra aj z úst nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Americký prezident Donald Trump, ktorý dáva najavo svoje opovrhovanie multilaterálnymi organizáciami, sa na tomto podujatí nezúčastnil, hoci bol prítomný na nedeľňajšom spomienkovom obrade v Paríži pri príležitosti výročia ukončenia vojny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia