Jednou vetou

Šéf OSN sa pokúsil rozptýliť „klamstvá“ a „mýty“ ohľadne migračného paktu

Generálny tajomník OSN Antonio Guterres.

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres sa v pondelok - na úvod dvojdňovej medzinárodnej konferencie v Marrákeši - pokúsil rozptýliť "klamstvá" a "mýty", ktoré sa podľa neho spájajú s globálnym paktom o migrácii. Jeho vystúpenie odznelo krátko predtým, ako tento dohovor odsúhlasilo 164 členských krajín OSN, informovala agentúra AP.

Globálny migračný pakt má podľa Guterresa napomôcť, aby migrácia prebiehala bezpečným, humánnym a usporiadaným spôsobom, čo má zamedziť zbytočnému utrpeniu a chaosu. Upozornil pritom na skutočnosť, že od roku 2000 prišlo o život už viac ako 60.000 migrantov, čo je podľa neho hanbou pre celé medzinárodné spoločenstvo.

Na konferencii v Marrákeši schválili Globálny pakt OSN o migrácii

Guterres zdôraznil, že globálny pakt má nezáväzný charakter a žiadnej krajine sveta nenariaďuje, akú migračnú politiku má praktizovať. „(Pakt) je rámcom pre medzinárodnú spoluprácu…, ktorý výslovne zdôrazňuje princíp štátnej suverenity,“ zdôraznil generálny tajomník. „Nesmieme podľahnúť strachu a nepravdivým tvrdeniam“. Vyjadril pritom presvedčenie, že sa k dohovoru časom pridajú aj tie krajiny, ktoré nevyslali svojich zástupcov na konferenciu do Marrákešu.

Šéf OSN zároveň pripomenul, že prevažná časť migračných tokov nesmeruje z chudobného globálneho Juhu do bohatých krajín Severu. K presunom obyvateľstva podľa neho dochádza hlavne v rámci štátov rozvojového sveta. Guterres tiež označil za nepravdivé tvrdenia, podľa ktorých sa rozvinuté štáty zaobídu bez prílevu prisťahovalcov.

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov vrátane Slovenska oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Na migračnom pakte sa všetkých 193 členských štátov OSN s výnimkou USA dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili v júli 2018.

Dohovor napokon schválili v Marrákeši aklamáciou zástupcovia 164 krajín sveta. Cieľom tohto 34-stranového právne nezáväzného dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Globálny pakt má okrem iného zabezpečiť možnosti pre legálnu migráciu a eliminovať nelegálne prekračovanie hraníc.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia